2/3/11

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 σετ, χάθηκε η πρόκριση στον τελικό από «αυτοκτονία»...

Μία ανάσα από την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας βρέθηκε ο Παναθηναϊκός, αλλά τελικά οι πράσινοι δε θα μπορέσουν να υπερασπιστούν τον τίτλο καθώς ηττήθηκαν με 2-3 σετ από τον Ολυμπιακό στις λεπτομέρειες.

Οι πράσινοι πέταξαν... στα σκουπίδια το εκπληκτικό ξεκίνημα που έκαναν στο τάι μπρέικ και το 6-10 έγινε 12-11 χάρη στα σερβίς του Ντεσπέιν και το καλό μπλοκ. Η ανατροπή έδωσε άλλη ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι οποίοι αν και έχασαν τέσσερα ματς μπολ έφτασαν τελικά στη νίκη-πρόκριση με άσο του Ντεσπέιν, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος του Ολυμπιακού.

Το ματς άρχισε με τον Παναθηναϊκό να πιέζει στο μπλοκ και να έχει ρυθμό στο παιχνίδι του. Στο 17-19, οι πράσινοι με ένα σερί 4-0 ξέφυγαν στο σκορ και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων στο σερβίς και την επίθεση έφτασαν στο 1-0.
 Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ. Με ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων το 15-15 έγινε 21-17. Πρωταγωνιστές οι Ντεσπέιν και Τζούριτς που οδήγησαν την ομάδα τους στην ισοφάριση.

Το τρίτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, την ώρα που οι πράσινοι είχαν χάσει πλήρως τη συγκέντρωσή τους, κάνοντας πολλά λάθη και δίνοντας εύκολους πόντους στον αντίπαλο που πήρε προβάδισμα 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο έμοιαζε με συνέχεια του πρώτου, καθώς ο Παναθηναϊκός έκανε δυναμικό come back στο παιχνίδι. Με τους Γιορντάνοφ και Σάκι στην επίθεση, και τον Κόβατς να κάνει πολύ καλή δουλειά στο μπλοκ, οι πράσινοι έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ, αλλά τελικά γνώρισαν την ήττα.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

ΟΣΦΠ (Γιάννης Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 21 (4 άσοι, 17/28 επ., 46% υπ.), Γιαμπλόνσκι 6 (4/8 επ., 36% υπ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Εστράδα 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 25 (2 άσοι, 20/56 επ., 3 μπλοκ), Κουζούνης (λ, 56% υπ.), Παπάζογλου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης, Φράγκος 10 (8/16 επ., 56% υπ., 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Σωτηρίου.

Παναθηναϊκός (Στέλιος Καζάζης): Μηνούδης 4 (3/6 επ., 67% υπ., 1 μπλοκ), Ψάρρας 3 (2 άσοι, 1/1 επ.), Πετρέας 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 24 (2 άσοι, 22/55 επ.), Πανταλέων 2 (2/10 επ.), Λάππας 14 (1 άσος, 10/21 επ., 64% υπ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ, 63% υπ.), Γκενς, Σάκι 8 (8/17 επ., 30% υπ.), Κόβατς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Ντονάς.

Από prasinanea.

* Τι να πω για αυτήν την ομάδα; Είναι πραγματικά, ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Άλλες φορές εξυμνούμε την τρομερή ψυχή που καταθέτει ανατρέποντας παιχνίδια και άλλες πάλι, χάνει δικά της ματς «αυτοκτονώντας», όπως απόψε στο κλειστό του Ρέντη.
 Πάει το Κύπελλο λοιπόν και κάτι μου λέει ότι θα χτυπάμε πάλι το κεφάλι μας και στο πρωτάθλημα, όπου πάμε φουλ για 5η σερί πρωτιά στην κανονική περίοδο, με τις προηγούμενες τέσσερις να έχουμε το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας αλλά τελικώς, να χάνουμε το πρωτάθλημα...