28/2/11

Ανατόλια - Παναθηναϊκός 1-3 σετ, ακόμη ένα βήμα προς τον τίτλο!

Νικηφόρα με 3-1 σετ πέρασε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού από την έδρα του Ανατόλια και είναι πανέτοιμη για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αποδείχθηκε για ακόμα μια φορά ότι είναι δυνατή στην έδρα της και έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι ξαφνιάζοντας τις πράσινες, οι οποίες πλήρωσαν τα λάθη τους στο μπλοκ και την υποδοχή με αποτέλεσμα να χάσουν το πρώτο σετ.
 Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε στο δεύτερο σετ, με πρωταγωνίστριες τις Μλαντένοβιτς, Τζανακάκη και Μαχόν, οι οποίες κατάφεραν να σταματήσουν τη... φορά της Κιόση, η οποία μόνο στο πρώτο σετ είχε 9 κερδισμένους πόντους, εκ των οποίων οι τέσσερις προήλθαν από άσους.
 Η ομάδα του Τριφυλλιού έφτασε εύκολα στην ισοφάριση, ενώ στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 11-11. Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με ένα σερί 4-0 (11-15) και διατήρησε το προβάδισμα τεσσάρων πόντων μέχρι το 14-18, όταν οι γηπεδούχες με κορυφαία την Γιάνεβα ισοφάρισαν. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και η ομάδα του Χουντουμάδη έκανε το 1-2.
 Ο Παναθηναϊκός απείχε μόλις ένα σετ από τη νίκη, ωστόσο το Ανατόλια ήταν αποφασισμένο να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Το 11-16 έγινε 18-19 με τις Φούντζηλα και Γιάνεβα, οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι προβάδισμα με 21-24, αλλά έχασαν τρία ματς μπολ. Το Ανατόλια ισοφάρισε 24-24 με άσος της Γεωργακοπούλου και πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά στο τέλος οι Μόλναρ και Μαχόν έδωσαν τις λύσεις και το διπλό στο Τριφύλλι.

Τα σετ: 25-17, 15-25, 20-25, 26-28.

Ανατόλια (Ευστρατία Κοκκίνου): Τζίμου 1 (1 άσος), Φούντζηλα 13 (2 άσοι, 9/20 επ., 47% υπ., 2 μπλοκ), Γεωργακοπούλου 7 (1 άσος, 5/13 επ., 1 μπλοκ), Κιόση 24 (4 άσοι, 17/47 επ., 3 μπλοκ), Παρασκευοπούλου 2 (1/8 επ., 46% υπ., 1 μπλοκ), Γιάνεβα 12 (1 άσος, 5/16 επ., 6 μπλοκ), Βλάχου (λ, 68% υπ.), Βουτσά 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τικταπανίδου 6 (1 άσος, 3/9 επ., 46% υπ., 2 μπλοκ).

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Χατζηνίκου 4 (1 άσος, 1/3 επ., 2 μπλοκ), Μόλναρ 16 (14/32 επ., 59% υπ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 11 (4 άσοι, 6/8 επ., 1 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 17 (3 άσοι, 14/30 επ.), Μαχόν 12 (10/29 επ., 26% υπ., 2 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (1 άσος, 4/12 επ., 2 μπλοκ), Μυλωνά (λ., 56% υπ.), Δηλαβέρη (50% υπ.), Παπαφωτίου 1 (1 άσος).