24/10/10

Πρωτέας Βούλας - Παναθηναϊκός 57-46, τραγικό δ' δεκάλεπτο και αποκλεισμός απ' το Final Four του κυπέλλου...

Η μεγάλη έκπληξη των προημιτελικών του κυπέλλου είχε δυστυχώς ως θύμα τον Παναθηναϊκό. Το Τριφύλλι με ένα καταστροφικό δ' δεκάλεπτο ηττήθηκε στη Βούλα απ' το νεοφώτιστο Πρωτέα και αποκλείστηκε απ' το Final Four, μένοντας στο ξεκίνημα της σεζόν έξω απ' το βασικό στόχο.
 Το παιχνίδι πήγαινε καλά απ' την αρχή για τα κορίτσια του Γερεουδάκη. Ο Πρωτέας προηγήθηκε 2-0, 4-2 και 6-4 αλλά μόλις ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε αρχικά με τη Χαλιβελάκη και προηγήθηκε 6-8 με τη Μαρτζινεάν δεν ξαναέχασε το προβάδισμα, τουλάχιστον μέχρι τα τελευταία λεπτά όταν και έγινε το "ναυάγιο". Μάλιστα η διαφορά όλο και αυξανόταν και γρήγορα έφτασε σε διψήφια νούμερα, στο 13-24 στις αρχές του β' δεκαλέπτου, για να κλείσει το ημίχρονο στο +10, 21-31.
 Στο γ' δεκάλεπτο υπήρξε αρκετά αφλογιστία και απ' τις δύο ομάδες και πέρασε αρκετός χρόνος μέχρι να συνεχίσουν οι δύο αντίπαλοι να σκοράρουν. Τελικά το 30λεπτο έληξε 29-39, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ότι έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.
 Το δ' δεκάλεπτο όμως απεδείχθει καταστροφικό. Οι γηπεδούχες με ένα γρήγορο σερί μείωσαν σε 36-39, η Μαρτζινεάν με 1/2 βολές έκανε το 36-40, πριν γίνει το 40-40 και η ισοφάριση μετά από πολλά λεπτά. Οι πράσινες έκαναν το 40-42, αλλά κάπου εκεί ένα ανεξήγητο μπλακ-άουτ και ένα σερί 12-0 και επιμέρους σκορ 23-3 των γηπεδούχων έφεραν το 52-42 και ουσιαστικά το τέλος το αγώνα. Το τελικό 57-46 σφράγισε την μεγάλη πρόκριση του Πρωτέα στους «4» του κυπέλλου και την αποτυχία του Παναθηναϊκού να προκριθεί στο Final Four, όπως και πέρυσι, με θύτη τότε την ΦΕΑ μέσα στη Λεωφόρο...

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 21-31, 29-39, 57-46.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:
 Πρωτέας (Παπαπέτρου): Γριμπαβιώτη, Βαλέτα 1, Φοξ 22 (1), Μπαρμπερίδου 14 (2), Κασάπογλου 4, Αστραντίνη 3 (1), Τσέρου 1, Νικολοπούλου, Ελις 12, Χατζόγλου, Τσουμάνη, Ισκίογλου.

Παναθηναϊκός (Γερεουδάκης): Κορακίτη, Βλάνη 5, Χαλιβελάκη 9, Ουίλιαμς, Παντέλη 3, Παπαντώνη, Δάφκου 5 (1), Τζεγιανάκη, Ζικιρίδου 5, Ντερέβγιανικ 6, Βλάχου, Μαρτζινεάν 13.