3/3/10

Ολυμπιάδα Λάρισας - Παναθηναϊκός 65-81

Μπορεί απόψε για την 20η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός να αγωνίζόταν απέναντι στην ουραγό της Α1, Ολυμπιάδα, ωστόσο οι παίχτριες του Γιάννη Γερεουδάκη, αν και είχαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, γνώρισαν σθεναρή αντίσταση από τη Θεσσαλική ομάδα μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο όπου χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά για να φέρει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα μέχρι το τελικό 65-81.
 Οι γηπεδούχες παρέμειναν χωρίς νίκη εντός έδρας(!) στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός μείωσε στο πόντο τις Εσπερίδες στη μάχη για την 2η θέση (και έχει και ματς λιγότερο για να προσπεράσει!), αφού η ομάδα του Νανάκου ηττήθηκε στο μεγάλο ντέρμπι από τον πρωτοπόρο και αήττητο Αθηναϊκό με 78-82 στην παράταση!

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 38-44, 53-56, 65-81.

Οι σκόρερ του Παναθηναϊκού: Γουίλσον 17 (4), Χαλιβελάκη 18, 'Ιλιτς 5 (1), Μεντιόλα 23 (1), Νικολαΐδου 2 (10 ριμπ.), Ξάνθου 7, Πανταζή 6 και Ζικυρίδου 3.

* Την Κυριακή ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στη Λεωφόρο την επικίνδυνη ΦΕΑ, που θα είναι ξακούραστη αφού σήμερα είχε ρεπό, με μοναδικό στόχο φυσικά ακόμη μία νίκη που θα μας φέρει στην 2η θέση.