28/2/10

Παναθηναϊκός - Απόλλων Πτολεμαΐδας 65-51

Η επιστροφή στην αγωνιστική δράση συνοδεύτηκε με νίκη για τον Παναθηναϊκό. Στο κλειστό της Λεωφόρου, τα κορίτσια του Γιάννη Γερεουδάκη επικράτησαν με 65-51 του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας, κατακτώντας έτσι μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια για ένα καλό πλασάρισμα στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ο Παναθηναϊκός που είχε να αγωνιστεί για δύο συνεχόμενες αγωνιστικές, αφού κατά σειρά πήρε με 20-0 το ματς με τα Χανιά που έχουν αποβληθεί από το πρωτάθλημα και αμέσως μετά είχε ρεπό, παρουσιάστηκε νωθρός σήμερα το μεσημέρι απέναντι στον αξιόμαχο Απόλλωνα.
 Οι φιλοξενούμενες μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ, ενώ και το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις πράσινες τελικά να παίρνουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων με τη λήξη του τριανταλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπιασε καλή απόδοση και έφτασε τελικά στη νίκη με 65-51. Από 16 πόντους σημείωσαν Γουίλσον και Ίλιτς για το Τριφύλλι.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 25-28, 48-44, 65-51.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γερεουδάκης): Γουίλσον 16, Χαλιβελάκη 10, Ξάνθου 1, Νικολαΐδου 10, Πανταζή, Ζικυρίδου 6, Μεντιόλα 6, Ίλιτς 16(2).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛ. (Πυροβέτσης): Παπαδημητρίου 11(3), Καζαντζίδου, Χολμς 14, Σταυρίδου 2, Βίντασιτς 11, Καραδήμα 3(1), Ενκέλε 10.

* Επόμενο ματς για τον Παναθηναϊκό την Τετάρτη στη Λάρισα με την Ολυμπιάδα.