17/2/10

Παναθηναϊκός - Αστερίξ Κίλντρεχτ 3-2

Το πρώτο βήμα έγινε απόψε στη Γλυφάδα. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-2 σετ τη βέλγικη Αστερίξ Κίλντρεχτ και έχει το προβάδισμα για την πρόκριση στο final four του Challenge Cup των γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 14-25. Η βέλγικη ομάδα που έχει πολύ μικρό μέσο όρο ηλικίας, αφού υπάρχουν πολλές 20χρονες στο ρόστερ της, μόνο άπειρη δεν αποδείχθηκε στη Γλυφάδα και φυσικά μόνο τυχαία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί η έως εδώ παρουσία της.

Στο δεύτερο σετ, που έπρεπε να καθαρίσουν πιο εύκολα αλλά έγινε αδικαιολόγητα ντέρμπι στο τέλος, κατάφεραν τελικά οι γηπεδούχες να το κατακτήσουν με 26-24 για το 1-1. Εύκολα πήραν το τρίτο σετ με 25-15 και όλα έδειχναν ότι με την ψυχολογία υπέρ τους, τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου θα έφταναν στη νίκη με 3-1 σετ. Κι όμως, η Αστερίξ πήρε δια περιπάτου το τέταρτο σετ και ευτυχώς τελικά που ήρθε η νίκη για τον Παναθηναϊκό, έστω στο τάι μπρέικ, με 3-2 σετ και πλέον θα πάει στο Βέλγιο την επόμενη Τετάρτη για να παλέψει για την πρόκριση. Όπου φυσικά εάν έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα θα οδηγηθούμε στο χρυσό σετ.

Τα σετ:  14-25, 26-24, 25-15, 13-25, 15-11.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φλώρος): Κουτουξίδου 3π. (1 άσος, 1/1 επ., 1 μπλοκ), Ντουμιτρέσκου 14 (14/34 επ., 1 μπλ.), Μόλναρ 14 (3 άσοι, 11/25 επ., 64% υπ.), Τομάσεβιτς 15 (14/36επ., 51% υπ., 1 μπλ.), Τζανακάκη 10 ( 1 άσος, 8/13 επ., 1 μπλ.), Χατζηνικολάου 7 (8/13 επ., 1 μπλ., 1 άσος), Μυλωνά (λ- 75%) / Παπαγεωργίου, Καρπουζά.

ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΙΛΝΤΡΕΧΤ (Γ. Βαν ντερ Μπρόεκ): Ντε Λεβ 1π. (1/1 επ.), Σμιτς 10 (9/17 επ., 32% υπ., 1 μπλοκ), Λέις 26 (4άσοι, 21/37 επ., 72% υπ., 1 μπλοκ), Χέιρμαν 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ), Άλμπρεχτ 16 (1 άσο, 15/28 επ.), Βαν Χέκε 18 (15/35 επ., 3 μπλοκ), Βαρεμπέργκ (λ.- 69%) / Έικενς, Βιτεβρόγκελ.