15/2/10

Πέρασε από τα "Βασιλικά" ο Παναθηναϊκός, 2-3 σετ τον Άρη

Σε ένα εντυπωσιακό σε εξέλιξη ματς διάρκειας μεγαλύτερης των δύο ωρών(!), ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη στα "Βασιλικά" με 3-2 σετ για την 19η αγωνιστική στην Α1 ανδρών και αύξησε τη διαφορά του από την δεύτερη ΕΑ Πατρών στους 4 βαθμούς, τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου. Στο ματς που ολοκληρώνει την αγωνιστική, αύριο, η Πάτρα φιλοξενείται στη Μίκρα από τον Ηρακλή και πιθανή ήττα των Πατρινών με "καθαρό" σκορ θα σφραγίσει ουσιαστικά την πρωτιά για τους πράσινους αφού στις τρεις εναπομείναντες αγωνιστικές υποδέχονται στη Γλυφάδα σε διαδοχικά ματς την Κηφισιά και τη Λαμία, πριν φυσικά το μεγάλο ντέρμπι στην Αχαϊκή πρωτεύουσα με το οποίο τελειώνει η κανονική περίοδος.

Στη Θεσσαλονίκη σήμερα ένας ψυχωμένος Άρης πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-16. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις στο δεύτερο σετ και έστω και δύσκολα ισοφάρισαν σε 1-1, με 23-25. Το τρίτο σετ κατέληξε και πάλι στους πράσινους και μάλιστα με το ίδιο σκορ, για το 1-2. Ο Άρης ωστόσο δεν τα παράτησε, πήρε το τέταρτο σετ με 25-18 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Και εκεί είδαμε ένα από τα συγκλονιστικότερα σετ τα τελευταία χρόνια! Από την αρχή του πέμπτου σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στο 14-12 και μια ανάσα απ' το ματς. Όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 14-14, εν συνεχεία πέρασε μπροστά και μετά από 8 ματς μπολ πήρε το σετ με 22-24 και φυσικά το παιχνίδι με 2-3 σετ!

Μεγάλο ματς για τους νικητές έκανε ο Αγκάμεζ με 21 πόντους, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Ζαγκούμνι, επιθετικά και αμυντικά, τον Πανταλέοντα και έναν εξαιρετικό σήμερα Παπαδημητρίου. Από την άλλη, ματς... καριέρας πρέπει να έκανε ο Ρουμελιώτης με τους 35 πόντους που σημείωσε!

Τα σετ: 25-16, 23-25, 23-25, 25-18, 22-24.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Οικονομίδης): Κοβάσεβιτς 20 (15/30 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 35% άριστες), Τερζής 5 (3 άσοι), Πετρέας 5 (5/14 επ.), Κιόσης 10 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Μιλιβόγιεβιτς 12 (8/24 επ., 3 άσοι, 71% υπ. - 62% άριστες), Ρουμελιώτης 35 (29/48 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ)/ Σάμαρτζιτς-λ 72% υπ. - 51% άριστες, Τακουρίδης.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 7 (5/15 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ.- 60% άριστες), Ζαγκούμνι 7 (5 μπλοκ), Αγκάμεζ 21 (17/37 επ., 3 μπλοκ), Σαμικά 8 (7/15 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 42% άριστες), Σμαραγδής 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 61% υπ. - 50% άριστες, Ντονάς 1, Χατζηαντωνίου, Λάππας 5 (4/11 επ., 44% υπ. - 44% άριστες).