6/1/10

Παναθηναϊκός - Πρόκομ 74-66

Νικηφόρο ντεμπούτο για το 2010 έκανε ο Παναθηναϊκός, όπου για την προτελευταία αγωνιστική στον δ' όμιλο της Ευρωλίγκα επικράτησε της Πρόκομ με 74-66 στο ΟΑΚΑ αν και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ.
 Οι Πολωνοί της Πρόκομ έχουν δείξει καλά στοιχεία στη φετινή σεζόν, όπου βέβαια ξεχωρίζει η σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

Χωρίς τον αρχηγό του, Δημήτρη Διαμαντίδη, αγωνίστηκε για ακόμη ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ μέχρι να φτάσει στην τελική επικράτηση επί της Πρόκομ, όπου ουσιαστικά μίλησε η κλάση των παιχτών του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν προηγούμενοι το ημίχρονο με 36-38, ενώ στην τρίτη περίοδο προηγήθηκαν με 5 (39-44). Με αντεπίθεση διαρκείας όμως οι πράσινοι προηγήθηκαν με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, 51-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιασισκεβίτσιους ανέλαβε δράση και έσπρωξε στη νίκη τον Παναθηναϊκό.

Tα δεκάλεπτα: 23-18, 36-38, 51-50, 74-66.

Οι σκόρερ των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Πατσέσας): Τέπιτς 6 (1), Σπανούλης 6, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 13, Φώτσης 5 (1), Νίκολας 13 (3), Τσαρτσαρής 4, Πέκοβιτς 10, Καλάθης 2, Σερμαντίνι 2, Γιασικεβίτσιους 8.

Πρόκομ (Πατσέσας): Σέβεριν, Χάρινγκτον, Λόγκαν 6, Κοστρέφσκι, Γιάγκλα 4, Λάπετα 3, Σκότκα, Βάρντα 4, Γουντς 16, Μπάρελ 12, Γιούινγκ 19 (3), Χριτσάνιουκ 2.

* Ο Τζιμπρίλ Σισέ βρέθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ, όπου, με φανέλα του Γιασισκεβίτσιους και μπασκετικά παπούτσια κάθισε σε πολυθρόνα από αυτές κοντά στο παρκέ, και φυσικά μόλις έγινε αντιληπτός από τα matrix αποθεώθηκε!
* Ο Κίντελ Γουντς, νυν παίχτης της Πρόκομ και πρώην... μποξέρ του ΟΣΦΠ αποδοκιμάστηκε έντονα.
* Περίπου 7000 οπαδοί βρέθηκαν στο κλειστό, οι περισσότεροι εκ των οποίων φυσικά πήγαν μετά το τέλος του ποδοσφαιρικού αγώνα.