18/1/14

Παμβοχαϊκός - Παναθηναϊκός 1-3 σετ, δεύτερη σερί νίκη!

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι με επική ανατροπή στο τρίτο σετ. Πράσινο πάρτι και στην κερκίδα.
Ένας Παναθηναϊκός με ψυχή εμφανίστηκε στο Βραχάτι και πήρε τη δεύτερη νίκη του.
Οι πράσινοι επικράτησαν με 3-1 σετ επί του Παμβοχαϊκού παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα. Εξαιρετικό κοουτσάρισμα για ένα ακόμα παιχνίδι από τον Γιάννη Καλμαζίδη.
Μέχρι το τέλος συμπαράσταση από τους φίλους του Τριφυλλιού που πρασίνισαν το Βραχάτι.
Το ματς:
Ο Παναθηναϊκός μπήκε ψυχωμένος στο παιχνίδι και έδειξε ότι έχει πάει αποφασισμένος στο Βραχάτι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι και το 13-13 του πρώτου σετ.
Με επίθεση του Καριπίδη και έναν άσο από τον Στιβαχτή οι πράσινοι ξέφυγαν με δύο πόντους (14-16). Στη συνέχεια οι πράσινοι έτρεξαν ένα επί μέρους 5-2 και αποσπάστηκαν με πέντε (21-16). Το Τριφύλλι παρά την πίεση του Παμβοχαϊκού άντεξε και πήρε το σετ με 25-22.
Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στο δεύτερο. Ο Παμβοχαϊκός μπήκε νωθρά στο σετ αλλά στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα στροφές. Με όπλο το σερβίς των Ντόκιτς και Ποτότσνικ οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι έγινε το 1-1.
Στο τρίτο σετ ουσιαστικά κρίθηκε ο αγώνας. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην υποδοχή και ο Παμβοχαϊκός το εκμεταλλεύτηκε.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-12, αλλά το Τριφύλλι αντέδρασε και μείωσε στον πόντο. Ο Παμβοχαϊκός έκανε νέο ξέσπασμα και προηγήθηκε με 21-17 και 23-19. Τότε πήγε στο σερβίς ο Μουρ. Ο Αμερικανός κεντρικός χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού, οι πράσινοι έτρεξαν ένα επί μέρους 6-0 και με μια επική ανατροπή πήραν το σετ με 25-23.
Στο τέταρτο σετ τα πάντα έμοιαζαν με τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε με την ψυχολογία στα ύψη, έβγαζε απίστευτες άμυνες και πήρε το σετ με 25-18.

Τα σετ 22-25, 25-17, 23-25, 18-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Κράουσε 5π (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ποτόσνικ 8 (6/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ - 29% άριστες), Κουζούνης 12 (12/22 επ, 43% υπ - 29% άριστες), Ντόκιτς 16 (11/31 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 13 (8/11 επ, 5 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 7 (4/10 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ - 38% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1/1 επ,), Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Μάρκου, Ασπιώτης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 9π (9/16 επ, 40% υπ - 20% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμορόσο 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 17 (4/11 επ, 3 άσσοι, 10 μπλοκ), Μπέλλος 19 (16/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 10 (9/17 επ, 1 άσσος, 48% υπ - 35% άριστες) / Κουρούπης (λ, 67% υπ - 40% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.