18/10/13

Λιέτουβος Ρίτας - Παναθηναϊκός 84-83 (παρ.), «μπλέκει» χωρίς λόγο...

Σε ένα ματς το οποίο εξελίχθηκε σε θρίλερ το Τριφύλλι ηττήθηκε στην παράταση με 84-83 από τη Λιέτουβος Ρίτας στην Λιθουανία πληρώνοντας τη μεγάλη του αστοχία. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ο Ματσιούλις με 13.
Το ματς:
Ο Αργύρης Πεδουλάκης άρχισε με τους Διαμαντίδη, Παππά, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε.
Το Τριφύλλι με τρίποντο του Γκιστ προηγήθηκε με 5-7, όμως οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τρίποντα έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 8-0 και προηγήθηκαν με 13-7. Η Λιέτουβος συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα των έξι πόντων με τον κόουτς των πράσινων να ανακατεύει πολύ την τράπουλα.
Με τους Ούκιτς και Μαυροκεφαλίδη να τραβούν στο σκοράρισμα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά με τον Κάρι να κάνει το 17-19 (8'). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και με δύο εύστοχες βολές του Μπατίστ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-25.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε μία εικόνα παρόμοια με το πρώτο. Οι πράσινοι χτυπήσουν κυρίως κοντά στο καλάθι με τους Μπατίστ και Μαυροκεφαλίδη, ενώ η Λιέτουβος έβρισκε λύσεις έξω από τη γραμμή του τριπόντου.
Είναι χαρακτηριστικό πως ακόμα και όταν οι πράσινοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 πόντους (36-42, 18') οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Σεϊμπούτις. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι και πάλι ισόπαλο (42-42, 20').
Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο ο Αργύρης Πεδουλάκης ανακάτεψε την τράπουλα και είναι χαρακτηριστικό πως όλοι οι πράσινοι είχαν πατήσει το πόδι τους στο παρκέ. Επιθετικά οι Μπατίστ και Μαυροκεφαλίδης υπερείχαν των αντιπάλων τους και έδιναν πόντους κοντά στο καλάθι.
Την ίδια ώρα όμως το Τριφύλλι δεν είχε βρει τρόπους να περιορίσει το περιφερειακό σουτ της Λιέτουβος. Οι Λιθουανοί ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας 41% έξω από τη γραμμή του τριπόντου.
Η άνοδος του "ταύρου"
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει πόντους από τον Ματσιούλις και στην αντίπερα όχθη Σεϊμπούτις και Σονγκάιλ έδιναν λύσεις.
Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ όμως συνέχισαν να σουτάρουν με τραγικά ποσοστά έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Τελικά το Τριφύλλι πήγε προηγούμενο στην τελευταία περίοδο με 59-60.
Τρίποντο μαχαιριά του Διαμαντίδη
Οι μάχες σώμα με σώμα συνεχίστηκαν με τους "πράσινους" να προηγούνται με 65-62, αλλά τη Λιέτουβος να απαντάει γρήγορα με 5-0 και να γράφει το 67-65 στο 35'. Ο Ματσιούλις με τρίποντο έγραψε το 67-68 δίνοντας σημαντική λύση στον Παναθηναϊκό, ωστόσο ο Σεϊμπούτις το είχε πάρει προσωπικά. Έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του για το 72-70.
Στα 2.06'' πριν τη λήξη ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε βολές αλλά τις έχασε. Όχι όμως και ο Παλάσιος που έκανε το 73-70. Στην επόμενη φάση ο Φώτσης αστόχησε σε τρίποντο και ο Σεϊμπούτις έδωσε αέρα 4 πόντων στη Λιέτουβος για το 74-70 στο 1.01'' πριν τη λήξη.
Τον σκότωσε ο Σεϊμπούτις
Στην παράταση με τους "πράσινους" να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους προηγήθηκαν με 78-74, όμως η Λιέτουβος απάντησε με σερί 6-0 και βρέθηκε στο 80-78 στα δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη. Προηγήθηκαν συνεχόμενα λάθη από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ενώ ακολούθησε το 5ο φάουλ του Λάσμε που επανέφερε τον Μπατίστ στο παρκέ.
Ο τελευταίος ισοφάρισε σε 80-80 στο 1.46'' πριν τη λήξη, όμως ο Σεϊμπούτις ήταν εκείνος που έδωσε και πάλι λύση στη Λιέτουβος. Στο 1.04'' ο Γκιστ μείωσε σε 82-81, ενώ ο ίδιος στα 22'' έδωσε το προβάδισμα (82-83). Ο Σεϊμπούτις έγραψε το 84-83 στα 5,5'' πριν το τέλος και ο Πεδουλάκης πήρε το τάιμ άουτ.
Ο Ούκιτς ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε αλλά η μπάλα έμεινε και πάλι στα πράσινα χέρια με 0.4'' να απομένουν. Ο Φώτσης ήταν εκείνος που σούταρε κάτω από δύσκολες συνθήκες χωρίς να καταφέρει να ευστοχήσει με τους Λιθουανούς να παίρνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74 (κ.α.), 84-83 (παρ.)

Λιέτουβος Ρίτας (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10 (2), Παλάσιος 12, Σεϊμπούτις 19 (4), Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7 (1), Όρελικ, Λίντεκα, Κουκ 10 (2), Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Κάρι 12 (2), Φώτσης 3 (1), Μπατίστ 12, Ούκιτς 8, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 10 (1), Παππάς 5 (1), Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13 (1).

* Απέναντι σε μια σαφώς υποδεέστερη ομάδα ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και ξεκίνησε με ήττα τη φετινή του προσπάθεια για επιστροφή στο Final-4.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι από βλακεία... μπλέκει από νωρίς, καθώς είναι γνωστό πως αν δεν πάρεις την 1η θέση σε αυτήν τη φάση, τότε τα πράγματα με τις διασταυρώσεις και το ενδεχόμενο μειονεκτήματος της έδρας γίνονται πολύ δύσκολα..
Εννοείται πως δεν γκρινιάζουμε, είναι αρχή της σεζόν, αλλά όταν ο Παναθηναϊκός ξεκινάει με 2 σερί ήττες, είναι αν μη τι άλλο ανησυχητικό, ενώ μιλάμε πάντα για τον Αυτοκράτορα του ευρωπαϊκού μπάσκετ, οπότε οι απαιτήσεις είναι υψηλές.