14/10/13

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 55-45, ήττα που δεν κοστίζει, εμφάνιση που προβληματίζει...

Έχοντας σε πολύ κακή μέρα τους περισσότερους παίκτες του ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ο Διαμαντίδης με 16.
Ένα από τα λιγότερο ποιοτικά παιχνίδια ήταν αυτό που παρακολουθήσαμε το απόγευμα της Δευτέρας.
Δύο ομάδες εμφανώς ανέτοιμες και τον Παναθηναϊκό να έχει σε τραγική μέρα τους περισσότερους παίκτες του ήθελε αλλά δεν μπορούσε να πάρει το ματς με αυτή την εμφάνιση. Το Τριφύλλι με τους Λάσμε και Γκιστ ειδικά να είναι εκτός ρυθμού δεν μπόρεσε να πάρει πόντους κοντά στο καλάθι με εξαίρεση αυτούς που πέτυχε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.
Ο Ούκιτς δεν ήταν έτοιμος, ενώ και ο Κάρι έμεινε μακριά από τα συνηθισμένα στάνταρ του, όπως και ο Ματσιούλις. Έτσι, όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό το Τριφύλλι δεν μπορούσε να γυρίσει το ματς παρά την υπερπροσπάθεια του Διαμαντίδη.
Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός ευτύχισε να βάλει όλα τα μεγάλα σουτ του αγώνα κυρίως με τους Σλούκα και Λοτζέσκι και να πάρει τη νίκη.
Το σίγουρο για τον Παναθηναϊκό είναι πως όσο περνά ο χρόνος θα παρουσιάζεται καλύτερος και όταν έρθει η ώρα θα είναι αυτός που πρέπει. Στο μπάσκετ άλλωστε μετράει το ποιος θα πανηγυρίζει όταν αρχίζει να καλοκαιριάζει...
Το ματς:
Ο Αργύρης Πεδουλάκης επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Παππά, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε.
Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ με ένα τρίποντο του Μάντζαρη. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν άστοχες. Η άμυνα του Παναθηναϊκού έβρισκε τις απαντήσεις στις επιθετικές επιλογές των ερυθρόλευκων, όμως δεν έβρισκε τον στόχο.
Με καλάθια των Λάσμε, Παππά και Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 6-0 για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Πρίντεζη για το 6-6. Οι διαιτητές κατάφεραν να φορτώσουν πολύ γρήγορα με δύο φάουλ τόσο τον Μπατίστ όσο και τον Λάσμε κάτι που ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο ελάχιστα εκμεταλλεύτηκε επιθετικά, όμως ο Αργύρης Πεδουλάκης τους απέσυρε γρήγορα στον πάγκο.
Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός με ένα τρίποντο του Φώτση κατάφερε να προηγηθεί με 4 (9-13, στο 8'), όμως ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 7-0 επί μέρους σκορ και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 16-13.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Λοτζέσκι ανέβασε στη διαφορά στους 6 (19-13). Με μία βολή του Ούκιτς που μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο το Τριφύλλι μείωσε, αλλά με ακόμα ένα τρίποντο αυτή τη φορά του Περπέρογλου με τον Αργύρη Πεδουλάκη να ζητά τάιμ άουτ (22-14, 13').
Η αντίδραση των πράσινων μετά το τάιμ άουτ ήταν άμεση. Το Τριφύλλι έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 9-0 (4ο. Μαυροκεφαλίδης και 5π. Διαμαντίδης) και πέρασε μπροστά στο σκορ με 23-22. Στη συνέχεια ο Λοτζέσκι ήταν εκείνος που κρατούσε τον Ολυμπιακό ζωντανό και με δικές του βολές πήγαν οι ερυθρόλευκοι προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 29-27.
Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ χάρη στην αστοχία του και στον οίστρο του Λοτζέσκι που δεν έχασε σουτ. Οι πράσινοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (24-19) και σκόραραν κυρίως κοντά στο καλάθι έχοντας μόλις δύο τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός βασίστηκε στα τρίποντα, ενώ ήταν και εύστοχος στις βολές.
Δεν έτρωγε, αλλά δεν έβαζε...
Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός με επτά πόντους του Πρίντεζη κατάφερε να αποκτήσει ένα προβάδισμα πέντε πόντων εκμεταλλευόμενος την κάκιστη μέρα των πράσινων έξω από τη γραμμή του τριπόντου.
Το Τριφύλλι έμεινε άποντο για έξι λεπτά και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός με τον Λοτζέσκι ανέβασε τη διαφορά στους 9 (40-31, 28'). Με ένα τρίποντο του Μπράμου και δύο βολές του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός κατέβασε τη διαφορά στους 6, όμως με ένα καλάθι σε σχεδόν νεκρό χρόνο τελείωσε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 44-36.
Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στην τέταρτη περίοδο να κατεβάσει τη διαφορά και να γυρίσει το ματς. Κατέβασε τη διαφορά στους πέντε δύο φορές, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.
Το τελικό 55-45 διαμορφώθηκε με μία βολή του Μάντζαρη.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 29-27, 44-36, 55-45

Ολυμπιακός: Σπανούλης 2, Μάντζαρης 7 (2), Περπέρογλου 3 (1), Πρίντεζη 12 (2), Σίμονς 2, Ντάνστον 3, Λοτζέσκι 14 (1), Σλούκας 9 (1) , Πετγουεϊ 3 (1), Μπέγκιτς.
Παναθηναϊκός: Διαμαντίδης 16 (2), Παππάς 6, Ματσιούλις, Γκιστ, Λάσμε 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 8, Ούκιτς 1, Κάρι 2, Μπράμος 3 (1).

* Πολύ κακή εικόνα έδειξε ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Α1 και μάλιστα κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο. Αρκετά άστοχοι οι παίκτες του Πεδουλάκη, μόνο ο Μήτσος τράβηξε το κουπί στην επίθεση. Ομαδικές ενέργειες επίσης δεν είδαμε, συστήματα, pick n' roll, τίποτα απολύτως, σα να παρακολουθούσαμε μια αδούλευτη ομάδα. Όμως κάτι τέτοιο φυσικά δεν στέκει, όταν έχει μείνει ο περσινός κορμός πλαισιομένος μάλιστα με σημαντικές προσθήκες, την στιγμή που ο γαύρος αποδυναμώθηκε συνολικά, με τρανταχτές απώλειες αυτές των Χάινς, Παπανικολάου.
Παρ' όλα αυτά, και σε ένα... κοιμήσικο ντέρμπι (πολλοί ουδέτεροι θεατές ανά τον πλανήτη θα άφησαν σίγουρα το ματς για κάτι άλλο), δε φανερώθηκε η -αναμφισβήτητη- υπεροχή του Παναθηναϊκού, με το αποτέλεσμα να 'ρχεται φυσιολογικά και, απλώς, να διατηρεί έστω και το λίγο βαθμολογικό ενδιαφέρον (που θα εξατμιζόταν σε πιθανό «2») του φετινού πρωταθλήματος.