2/3/13

Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές 75-62, θρίαμβος με ένα «κρίμα» στο τέλος!

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 75-62 επί της Αναντολού Εφές στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Μεγάλη εμφάνιση από Ούκιτς, Διαμαντίδης και Λασμέ.
Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Σχορτσανίτη ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός ο οποίος ακολούθησε τον γρήγορο ρυθμό της Εφές.
Τόσο η πρώτη περίοδος όσο και γενικότερα το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να παρομοιαστεί ως μάχη ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Σαβάνοβιτς. Ο Σέρβος φόργουορντ από την αρχή του ματς έδειξε πως είναι ζεστός. Με δύο τρίποντα δικά του η Εφές προηγήθηκε με 7-12, στέλνοντας την ομάδα του στο +5.
Με τους Ματσιούλις και Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 12-12, όμως ο Σαβάνοβιτς τιμώρησε και πάλι την άμυνα των "πράσινων", φτάνοντας γρήγορα γρήγορα (5') τους 8 πόντους. Με τον Τσαρτσαρή στην πεντάδα, βελτιώθηκε και αμυντικά ο Παναθηναϊκός, αλλά και πήρε δύο συνεχόμενα δίποντα που έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα (17-15, 19-17).
Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός βρήκε το μακρινό σουτ που χρειαζόταν με τους Μπράμο και Μπανκς οι οποίοι έκαναν το 25-21. Πάντως, η Εφές εξακολούθησε να βρίσκει το εύκολο σουτ, όμως σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, οι "πράσινοι" έδειχναν να έχουν τις λύσεις στην επίθεση. Με νέο τρίποντο από τον Μπανκς και δίποντα των Σχορτσανίτη, Λάσμε, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 32-25.
Η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στα 4.25'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Ούκιτς έγραψε το 34-26 και υποχρέωσε τον Μαχμουτί να καλέσει σε τάιμ άουτ. Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε στην άμυνα των Τούρκων, οι οποίοι με την ανοχή των διαιτητών έπαιζαν πολύ σκληρά.
Έτσι, η Εφές με σερί 8-0 ισοφάρισε σε 34-34, κρατώντας τους γηπεδούχους για τρία λεπτά άποντους. Ο Γκιουλέρ με λέι απ μάλιστα τους έδωσε και το προβάδισμα (36-38), πριν ο Ματσιούλις ισοφαρίσει σε 38-38, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ενός ημιχρόνου που βρήκε τους "πράσινους" να έχουν 1 λιγότερο ριμπάουντ (18-19), 2 λιγότερες ασίστ (8-10) κι ένα περισσότερο λάθος (6-5).
Την κατάπιε στο τέλος...
Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην επανάληψη... Ο Ούκιτς έγραψε το 42-40, όμως ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο πρόβλημα στις βολές. Έτσι, έχασε την 8η βολή για την ομάδα που είχε 8/16 (!) για εντός έδρας παιχνίδι. Από την άλλη, ο Σαβάνοβιτς συνέχιζε το βιολί του και φτάνοντας τους 21 πόντους ισοφάρισε σε 44-44 στο 33'.
Με τρίποντο του Διαμαντίδη, πέρασε μπροστά ο Παναθηναϊκός ο οποίος έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ξεφύγει περισσότερο. Τελικά, με το Λάσμε ξέφυγε δύο φορές με 4 πόντους διαφορά (49-45, 51-47), όμως οι Τούρκοι ήταν πολύ διαβασμένοι αμυντικά και δεν άφηναν διαδρόμους στους "πράσινους".
Στο 27' ο Ούκιτς με προσωπική ενέργεια έγραψε το 53-48, όμως έχασε τη βολή και οι Τούρκοι έχασαν την επίθεση, έστω κι αν δεν χρεώθηκαν νέα βήματα από τους διαιτητές. Στα 2.15'' πριν το τέλος του δεκάλεπτου, ο Διαμαντίδης έγραψε το 56-48 με τρίποντο και χάρισε βαθιά ανάσα στην ομάδα του, ξαναφέρνοντάς την στο +8. Στο 29' ο Ματσιούλις έκανε το φάουλ στον Μπάρατς που μείωσε σε 56-51, ενώ ο Λάσμε έχασε δύο φορές την ευκαιρία να σκοράρει στο τέλος.
Νευρικά μπήκε στο δ' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, δίνοντας την ευκαιρία στην Εφές, να πλησιάσει στο σκορ. Με τον Μπάρατς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-54, ενώ ο Τουντσερί ισοφάρισε σε 56-56 στο 33'. Οι παίκτες του Πεδουλάκη έχοντας χάσει και πάλι τη συγκέντρωσή τους, σε άμυνα κι επίθεση, έμειναν άποντοι συνολικά ένα πεντάλεπτο (28'-33').
Το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη, αφύπνισε τους παίκτες του, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και μάλιστα χωρίς να βρίσκεται ο Διαμαντίδης στο παρκέ. Οι Μπράμος και Ούκιτς, έγραψαν το 60-56, ενώ ακολούθησαν τα τρίποντα των Μπανκς και του Ματσιούλις για το 66-56 στο 35'. Ο Λάσμε είχε εξαφανίσει τους αντιπάλους του, μοιράζοντας διαδοχικές τάπες ενώ ο Ούκιτς με μυαλωμένο παιχνίδι, έβγαλε τον Μπράμο μόνο του για το 69-56 στο 36' για το +13.
Πλέον, οι "πράσινοι" έψαχναν να καλύψουν και το -14 του α' αγώνα. Με αποφασιστικό τρίποντο του Ούκιτς στο 38' ο Παναθηναϊκός πέρασε με 16 πόντους διαφορά (72-56), ξεσηκώνοντας ακόμα περισσότερο τον κόσμο. Η Εφές σκόραρε μετά από 5.30'' λεπτά, σταματώντας το 16-0 που έτρεξε ο Παναθηναϊκός. Στα 53'' πριν το τέλος, ο Σιπ μείωσε σε 72-60. Ο Μπράμος έγραψε το 75-60, όμως ο Φάρμαρ μείωσε αμέσως στα 17,7'' πριν τη λήξη. Στο τέλος, οι γηπεδούχοι έψαξαν τη διαφορά, αλλά δεν την κάλυψαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-38, 56-51, 75-62

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 11, Ματσιούλις 8, Καπόνο, Ούκιτς 13, Λάσμε 6, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13, Γκιστ, Μπανκς 9, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 11.
Εφές (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 10, Μπατούκ, Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σιπ 4, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 21, Λούκας 5, Κούτσο 2, Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 5.

* Από τη μία έχουμε το θρίαμβο απέναντι στην εκπληκτική φέτος Εφές, που πάει ολοταχώς προς το Λονδίνο κι απ' την άλλη μένει η πικρία που στο τέλος δεν καταφέραμε να καλύψουμε τη διαφορά των 14 πόντων της ήττας στην Τουρκία. Κάτι που ίσως κρίνει την 3η ή και τη 2η θέση του ομίλου...
Όπως και να 'χει, ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να είναι σοβαρός ως το τέλος και να πάρει όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια με μάξιμουμ μία ήττα, αυτή από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, ώστε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την 4η θέση (λογικά η 4άδα βγήκε, Μάλαγα, Ζαλγκίρις δεν προλαβαίνουν) και να αποφύγει έτσι το διασταύρωμα με την Μπαρτσελόνα στους προημιτελικούς.