24/2/13

Νίκη σωτηρίας το γυναικείο βόλεϊ, «καταδικαστική» ήττα το ανδρικό.. Αγγαρεία και εύκολη νίκη στα Ιλίσια το μπάσκετ

Ηλυσιακός - Παναθηναϊκός 62-87

Με μπροστάρη τον Κώστα Τσαρτσαρή ο Παναθηναϊκός είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στον Ηλυσιακό τον οποίο κέρδισε με 87-62. Κατέβασαν ρυθμό οι πράσινοι ενόψει Εφές.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Ξανθόπουλο, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε.
Με τους Ξανθόπουλο και Λάσμε, οι πράσινοι προηγήθηκαν με 0-5 στο ξεκίνημα του αγώνα, έπειτα από ένα νευρικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Με τον Αργύρη Πεδουλάκη να ανακατεύει την τράπουλα το Τριφύλλι ξέφυγε με έξι (13-7), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-2 μείωσαν. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-15 υπέρ του Παναθηναϊκού.
Στο ξεκίνημα της δεύτερη περιόδου ο Ηλυσιακός κατάφερε να περάσει μπροστά (21-19), αλλά κάπου εκεί οι πράσινοι άρχισαν να πατούν το πόδι στο γκάζι. Με μπροστάρη τον Τσαρτσαρή το Τριφύλλι άρχισε να κλείνει στην άμυνα και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση.
Με κάρφωμα του Λάσμε, γράφτηκε το 33-41 στο τέλος του ημιχρόνου, σε ένα β' δεκάλεπτο που ο Παναθηναϊκός έλεγξε τα ριμπάουντ (16-24), έπαιξε καλύτερα στην άμυνα του και περιορίζοντας τα λάθη του σε μόλις 2 (5-8) συνολικά στο τέλος του ημιχρόνου, κατάφερε να χτίσει μία διαφορά. Ο Κώστας Τσαρτσαρής ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής, έχοντας και τρία ριμπάουντ.
Πράσινος περίπατος και συντήρηση δυνάμεων.
Στη γ' περίοδο, ο Παναθηναϊκός μπήκε ακόμα πιο ορεξάτος στο παρκέ και πατώντας γκάζι, "καθάρισε" το παιχνίδι με τους Τσαρτσαρή και Διαμαντίδη να σκοράρουν. Στη συνέχεια, ήταν η σειρά του Τζέισον Καπόνο να πάρει μπροστά και να βοηθήσει σημαντικά στην επίθεση. Με 8 διαδοχικούς πόντους έγραψε το 40-59, ενώ ο Μπανκς με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 22 πόντους (40-62).
Κάπου εκεί όλα τελείωσαν... Ο Ηλυσιακός δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον Παναθηναϊκό που σκόραρε ακατάπαυστα και ολοκλήρωσε το γ' δεκάλεπτο, προηγούμενος με 68-43 χάρη σε δύο καλάθια του Λάσμε.
Με το ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, η διαφορά ανέβηκε και στους 28 πόντους (43-71), μετά από τρίποντο του Καπόνο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 10-0, μειώνοντας σε 53-71 στο 33'.
Ο Αργύρης Πεδουλάκης βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει κι άλλα σχήματα, βλέποντας την ομάδα του να έχει "καθαρίσει" το παιχνίδι, έχοντας στην ίδια πεντάδα βασικούς και αναπληρωματικούς παίκτες, όπως ήταν οι Γιαννόπουλος, Ξανθόπουλος και Ματσιούλις. Ο πρώτος έγραψε το τελικό 87-62, με το οποίο ο Παναθηναϊκός έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-41, 43-68, 62-87
Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παππάς, Αράπης, Αναγκόνιε 8, Αποστολίδης 2, Χατζής 9, Σπανός 7(1), Αντωνάκης, Μόρισον 3, Κρέπι, Γκάρισον 7(1), Παραγυιός 3(1), Στόνγκλιν 23(2).
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσιανίτης 4, Μπράμος 1, Ματσιούλις 12(4), Καπόνο 11(3), Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 20, Διαμαντίδης 6(2), Γκιστ 2, Μπανκς 8(2), Ξανθόπουλος 3(1), Γιαννόπουλος 8(2), Σκορδίλης.

Παναθηναϊκός - Ανατόλια 3-1

Ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή έκανε ο Παναθηναϊκός αφού επικράτησε με 3-1 σετ επί του Ανατόλια παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει. Κατάμεστη η Κυψέλη.

Το πρώτο από τα τρία καθοριστικά βήματα που χρειάζονται για την παραμονή του Παναθηναϊκού στην Α1 έγινε.
Οι πράσινες παίζοντας με πάθος και έχοντας στο πλευρό τους τους οπαδούς τους οι οποίοι γέμισαν το κλειστό της Κυψέλης επικράτησαν με 3-1 σετ επί του Ανατόλια. Μάλιστα, το Τριφύλλι βρέθηκε πίσω στο σκορ όμως στη συνέχεια έδειξε πιο είναι το αφεντικό του αγώνα...
Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο ματς και είχε χτίσει διαφορές τριών και τεσσάρων πόντων. Ένα μπλακ άουτ όμως των κοριτσιών όχι μόνο έβαλε το Ανατόλια στο ματς, αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το σετ με 25-21.
Από εκεί και έπειτα όμως το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο κόσμος στην κερκίδα δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδάει και τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση έχοντας ως όπλο τους το σερβίς και το μπλοκ επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης.
Μετά από αυτή τη νίκη τα κορίτσια του Παναθηναϊκού χρειάζονται δύο ακόμα κόντρα σε Ωραιόκαστρο και Μακεδόνες ώστε να έχουν την υπόθεση παραμονής στα χέρια τους.

Τα σετ:
21-25, 25-18, 25-17, 25-14

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 7 (3/4 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ιχτιάρη 6 (2/8 επ., 1 άσοι, 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 23 (20/38 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πέρεζ 15 (12/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 30% άριστες), Καββαδία 7 (1/5 επ., 5 μπλοκ), Νούσια 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 35% άριστες), Μυλωνά –λ (65% υπ. – 35% άριστες) / Μαλουσάρη, Λιάγκη.
Ανατόλια (Περσιανλής): Παρασκευοπούλου 4 (4/17 επ., 44% υπ. – 24% άριστες), Κωνσταντινίδου 13 (12/44 επ., 1 άσο), Βουτσά, Οικονομίδου 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ), Δαουλτζόγλου 8 (3/3 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ ), Κομλέονοβιτς 17 (14/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 21% άριστες), Σκόνδρα –λ (50% υπ. – 29% άριστες) / Ρεΐζογλου, Τσοπούλου, Νικολαΐδου, Γάτση.

Παναθηναϊκός - Κηφισιά 0-3

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μόνο στο πρώτο σετ, ηττήθηκε με 3-0 από την Κηφισιά και πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο ακόμα και για τα πλέι άουτ.
Ένας κακός Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο κλειστό της Κυψέλης.
Το Τριφύλλι με εξαίρεση το πρώτο σετ σε κανένα άλλο σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την Κηφισιά και ηττήθηκε δίκαι με 3-0. Έπειτα από αυτή την ήττα οι πράσινοι είναι με την πλάτη στον τοίχο ακόμα και για τα πλέι άουτ.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς νωθρά και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Κηφισιά. Το Τριφύλλι το πάλεψε έφερε το σετ στα ίσα στο 16-16 ωστόσο στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην κατάκτησή του.
Στη συνέχεια το Τριφύλλι έμοιαζε να είχε αδειάσει ψυχολογικά και δεν κατάφερε να κάνει τίποτα με την Κηφισιά να είναι ανώτερη και να φτάνει δίκαια στη νίκη.

Παναθηναϊκός (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 14 (13/28, 1 μπλοκ), Λιόντας 3 (2/3, 1 άσσος),  Ιωάννου, Πρωτοψάλτης 9 (8/16, 1 μπλοκ, 50% υπ.), Βόγκελ 4 (0/5, 4 μπλοκ), Στίγγας 6 (3/4, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 35% υπ. - 24% άριστες) / Λιβαθηνός, Μανιόπουλος 3 (2/8, 1 μπλοκ).
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ντε Σόουζα 5 (2/10, 3 άσσοι, 43% υπ.), Παπαγγελόπουλος 10 (8/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 10 (6/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέλλος 11 (10/22, 1 μπλοκ), Καριπίδης 6 (6/14, 45% υπ.)/ Ταμπουρατζής -λ (30% υπ. - 20% άριστες), Καλαϊτζίδης, Ρεζκ, Δεληπρίμης.

Από prasinanea

* Στα Ιλίσια φαινόταν ότι ο Παναθηναϊκός έκανε αγγαρεία, αφενός μένοντας στο μγάλο «2» του Κάουνας, αφετέρου σκεπτόμενος το σούπερ ματς με την Εφές, την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ. Είδαμε κι έναν Τσάρτσα απ' τα παλιά, που με 20 πόντους παραλίγο να κάνει ρεκόρ καριέρας!

* Στο βόλεϊ δυστυχώς δεν είχαμε 2χ2. Οι κορίτσαροι νίκησαν με καθαρό σκορ το Ανατόλια και λογικά θα καταφέρουν να σώσουν τη σεζόν, ενώ οι άνδρες ηττήθηκαν καθαρά από την Κηφισιά και πολύ δύσκολα πλέον θα αποφύγουν τον ντροπιαστικό υποβιβασμό...