17/2/13

Παναθηναϊκός - Ίκαρος 97-72, ξέσπασμα πριν τη «μάχη επιβίωσης»

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη από τον Ίκαρο Καλλιθέας στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ και στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ, χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί, όπως εύγλωττα δείχνει και το τελικό 97-72.
Ο Παναθηναϊκός φρόντισε από το πρώτο λεπτό να ξεκαθαρίσει την κατάσταση στο παρκέ. Το 6-0 (2’10’’), έγινε 20-8 (8’15’’) με τους «πράσινους» να μην επιτρέπουν να αμφισβητηθεί η κυριαρχία τους σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Όποιος παίκτης χρησιμοποιήθηκε από τον Αργύρη Πεδουλάκη, συνέβαλλε ώστε η διαφορά να συνεχίσει να αυξάνει. Ο Παναθηναϊκός πήγε κοντά στο καλάθι, ήταν εύστοχος στα μακρινά σουτ, ενώ η προσπάθεια στην άμυνα δεν σταμάτησε σε καμία περίπτωση και ανεξάρτητα με το τι έγραφε το ηλεκτρονικό ταμπλό. Η διαφορά έφτασε στο +19 στο δεύτερο δεκάλεπτο (35-26, 16’30’’), λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Γιόνας Ματσιούλις οδήγησε στο +20 (46-26), με τους «πράσινους» να αρνούνται να ανακόψουν το ρυθμό τους, προσφέροντας και αρκετές εντυπωσιακές φάσεις, ιδιαίτερα με τους Λάσμε, Γκιστ και Σχορτσανίτη. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +29 (77-48, 27’37’’), ενώ και στο τέταρτο δεκάλεπτο η προσπάθεια συνεχίστηκε αμείωτη. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος ήταν τελικά αυτός που  με τρίποντο οδήγησε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (87-56, 31’45’’). Το τριφύλλι έφτασε στην τελική επικράτηση χωρίς να απειληθεί, με το τεχνικό επιτελείο να έχει την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες ως το 97-72 με το οποίο έκλεισε η αναμέτρηση.
Δεκάλεπτα: 22-10, 46-28, 80-54, 97-72
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 11 (4 α), Μπράμος 11, Ματσιούλις 13 (5κλ), Καπόνο 1 (3ρ, 3 α), Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14 (4/4 τρ, 7 α) , Γκιστ 8, Μπανκς 2, Ξανθόπουλος 10 (5 α, 3κλ), Σκορδίλης 10.
Ίκαρος Κ. (Καλαφατάκης): Στρναντ 3, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 17, Βρκιτς 10, Ντελκ, Φαγιέ 18, Γκίμπσον 9, Γιαννακίδης, Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος 1, Πάντιτς 14.
 Από paobc
 * Όπως συνηθίζει να κάνει, ο Παναθηναϊκός μετά τη βαριά ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μ., ξέσπασε στον Ίκαρο νικώντας τον εύκολα στο ΟΑΚΑ με 97-72, λίγες μάλιστα μέρες πριν την σπουδαία και κρίσιμη μάχη με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, ματς που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό το ευρωπαϊκό μέλλον του Εξάστερου.