3/2/13

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-1 σετ, «λύγισε» από την κούραση, μετά τις μάχες με ΟΣΦΠ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-1 από τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι για την 16η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Με τον Τζόσουα Γουόκερ να αγωνίζεται κανονικά, οι «πράσινοι» με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν 4-8 και να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο σετ, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Μετά το 16-16, ο ΠΑΟΚ πίεσε από το σερβίς και κατάφερε να πάρει μια διαφορά (+3) 19-16. Το Τριφύλλι δεν παράτησε στιγμή το σετ και κατάφερε με ένα μικρό σερί να κάνει το 24-23 με άσο του Γουόκερ. Ωστόσο, ο Αρμενάκης με επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπορούσε να κοντράρει κι άλλο τους γηπεδούχους και το κατάφερε στο δεύτερο σετ. Το 6-10 και το 10-14 ήταν σημαντικές διαφορές που πήραν οι «πράσινοι» και κυρίως κράτησαν μέχρι το τέλος του σετ για να γίνει το 1-1 σετ με επίθεση του Πρωτοψάλτη (21-25).

Από εκεί και πέρα, το Τριφύλλι δεν άντεξε, παρόλο που σε γενικές γραμμές ήταν ένα ματς που από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι θα μπορούσε να πάρει βαθμό ή βαθμούς.  Τα πολλά λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης στοίχησαν στους «πράσινους», που είχαν πολλά αγωνιστικά σκαμπανεβάσματα στα δυο εναπομείναντα σετ. Άλλωστε, δεν μπορεί να παραβλέψει κανείς ότι η ομάδα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα έχει παίξει 10 σετ και η κούραση υφίσταται, τόσο ψυχολογικά, όσο και αγωνιστικά. Όλα αυτά τα εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚκαι πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα σετ: 25-23, 21-25, 25-21, 25-20.

ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 9π. (2/3, 6 μπλοκ), Πλίκας, Χατζηηλιάδης 14 (11/33, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 87% υπ., 65% άριστες)), , Λεονάρντο Ντος Σάντος 18 (17/35, 1 άσσος, 43% υπ., 29% άριστες)), Κανέλλος 8 (6/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αρμενάκης 14 (9/20, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ. - 74% υπ., 53% άριστες), Αμπουίλα 4 (4 μπλοκ).
 Παναθηναϊκός (Καζάζης Στ.): Γουόκερ 11π. (9/24, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιωάννου 18 (18/40), Πρωτοψάλτης 13 (11/23, 2 μπλοκ), Βόγκελ 11 (9/15, 2 μπλοκ), Λιβαθηνός, Στίγγας 6 (5/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ.-61% υπ., 39% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος 1 (1 μπλοκ), Μαδούρας 1 (1 μπλοκ), Βολουδάκης.