8/4/12

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 σετ, τζάμπα έχασε το κύπελλο, αλλά όχι δάκρυα για αυτήν την ομάδα!

Το Τριφύλλι σε έναν τελικό που έδειχνε και ήταν καλύτερος από τον Ολυμπιακό κατάφερε να χάσει με 3-2 σετ χάρη στα δικά του λάθη και στα αψυχολόγητα σκαμπανεβάσματα που είχε μέσα στο παιχνίδι.

Παρότι σε ένα ακόμα παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος κατάφερε να χάσει και πάλι με 3-2 σετ.
 Οι πράσινες παρουσίασαν δύο πρόσωπα στο παιχνίδι και αυτό τους στοίχισε. Το Τριφύλλι είχε σε πολύ κακή μέρα την Γιουράνι και αυτό αποδείχθηκε κλειδί στην εξέλιξη του αγώνα. Έτσι μετά από πολλά ο χρόνια ο Παναθηναϊκός κλείνει μια χρονιά χωρίς να κερδίσει κάποιον τίτλο.

Το ματς:

Τα δύο πρώτα σετ ήταν θα λέγαμε καρμπόν αλλά είχαν διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Στο πρώτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά. Με όπλο το μπλοκ και το σερβίς του κατάφερε να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας και να πανηγυρίσει την κατάκτηση του με 25-22.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ. Οι πράσινες είχαν προβλήματα στην υποδοχή, έκαναν πολλά λάθη από τη θέση του σερβίς και έτσι ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά έξι πόντων η οποία αποδείχτηκε και ασφαλείας για την κατάκτηση του σετ.
 Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο τρίτο σετ παίζοντας με μεγάλη ψυχή. Το Τριφύλλι είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δύο φορές (13-13 και 19-19). Η δεύτερη ήταν και αυτή που έφερε την ανατροπή με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ. Οι ερυθρόλευκες έφτασαν να έχουν τέσσερα σετ μπολ όμως οι πράσινες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ένα λάθος της Τένεβα και με έναν άσο της Φερέιρα το Τριφύλλι πήρε το τρίτο σετ και έκανε το 2-1 στον τελικό (27-29).
 Από εκεί και μετά όμως ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ένα κάκιστο πρόσωπο. Στο τέταρτο σετ ουσιαστικά οι πράσινες δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι και έτσι το έχασαν φυσιολογικά με 25-19.
Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι πράσινες έκαναν απίστευτα λάθη και επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6). Στη συνέχεια προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Τα σετ: 22-25, 25-20, 27-29, 25-19, 15-11.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κοσμά 19 (4 άσοι, 14/32 επ., 45% υπ., 1 μπλοκ), Γιακουμή  14 (1 άσος, 6/9 επ., 7 μπλοκ), Καβαθά 8 (5/5 επ., 3 μπλοκ), Νοσέκοβα 13 (1 άσος, 9/18 επ., 60% υπ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2 άσοι, 2/7 επ., 2 μπλοκ), Τένεβα 21 (1 άσος, 19/34 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Δηλαβέρη (λ, 31% υπ.), Σίμανιτς.

Παναθηναϊκός (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 21 (2 άσοι, 16/35 επ., 33% υπ., 3 μπλοκ), Νιέβα 12 (11/27 επ., 53% υπ., 1 μπλοκ), Γιουράνι 11 (2 άσοι, 8/24 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 12 (2 άσοι, 8/13 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Φερέιρα 7 (2 άσοι, 4/9 επ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (41% υπ.), Μαλουσάρη, Χριστοδούλου 5 (1 άσος, 4/7 επ., 2 μπλοκ), Κουτσιβίτη.

Από prasinanea.

* Δυστυχώς η χρονιά δεν έκλεισε ιδανικά, με έναν τίτλο δηλαδή, την κατάκτηση του κυπέλλου απέναντι στον Ολυμπιακό, ειδικά μετά την κακή παρουσία στο πρωτάθλημα. Όμως, ακόμη κι έτσι δεν αξίζουν δάκρυα και στενοχώρια για μία ομάδα που μας έχει χαρίσει τα πάντα όλα αυτά τα χρόνια. Ακόμη κι αν πλησιάζει το «τέλος εποχής»...
 Ο ερασιτέχνης Παναθηναϊκός ταλανίζεται από ένα σωρό προβλήματα: οικονομικά, διοικητικά, αγωνιστικά, οπαδικά και άλλα που τον έχουν σπρώξει στον γκρεμό. Και εξαιτίας και του ποδοσφαίρου, όπου τα πράγματα πηγαίνουν απ' το κακό στο χειρότερο και δε διαφαίνεται σωτηρία, η μπάλα παίρνει και τον ερασιτέχνη...

Ο Παναθηναϊκός δε χάνεται, θα βρει το δρόμο του. Μέχρι τότε και ειδικά για το τμήμα του γυναικείου βόλεϊ: ΣΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ!!!