17/3/12

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παναθηναϊκός 3-1 σετ, τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η παραμονή, όμως όλα δείχνουν Α2...

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στην Αλεξανδρούπολη, πήρε ένα σετ από τον Εθνικό, όμως ηττήθηκε με 3-1 και πλέον θα παίξει την παραμονή του στην Α1 την τελευταία αγωνιστική, χωρίς μάλιστα τα πράγματα να εξαρτώνται από τον ίδιο...

Όταν όλη η χρονιά πηγαίνει απ' το κακό στο χειρότερο και φτάνουμε στο τέλος να παίζουμε την παραμονή στην κατηγορία κορώνα γράμματα, τότε τα πράγματα μάλλον «φωνάζουν» ότι τίποτα δεν πάει καλά στο αντρικό βόλεϊ.

Λίγες μόλις μέρες πριν το κρισιμότερο ματς στην ιστορία του, ο Παναθηναϊκός έπαιρνε ψυχολογική ανάσα με τη νίκη του επί του Άρη στο final-8 του κυπέλλου στη Σύρο, που τον έφερε και στα ημιτελικά του θεσμού πριν πέσει μαχόμενος σκληρά κόντρα στη Λαμία. Είδε όμως, στο ίδιο ματς τον Κόλεφ να τραυματίζεται και να μένει εκτός για ένα μήνα, χάνοντας του δύο «τελικούς» του πρωταθλήματος για την παραμονή, αλλά και τον αρχηγό, Σωτήρη Πανταλέοντα, να φεύγει για την Ιταλία. Δύο ατυχείς στιγμές, που ήρθαν τη χειρότερη δυνατή στιγμή.

Στο ματς δίχως αύριο της Αλεξανδρούπολης, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο πρώτο σετ, όπου το Τριφύλλι, αν και είχε σετ μπολ εν τέλει το έχασε με 26-24. Το δεύτερο σετ, καρμπόν του πρώτου κρίθηκε επίσης στην παράταση, με τον Παναθηναϊκό να σπαταλάει 3 σετ μπολ, πριν τελικά το πάρει με 28-26, για το 1-1.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Και αναμενόμενα, καθώς η κούραση ήταν εμφανής για μία έτσι κι αλλιώς ελλιπέστατη ομάδα (τραυματίας και ο Χριστοφορίδης). Οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στο 3-1, παίρνοντας τα επόμενα δύο σετ με 25-20 και 25-17 αντίστοιχα.

Πλέον, η παραμονή θα κριθεί τελευταία αγωνιστική, όπου η ΕΑ Πατρών, που σήμερα είχε ρεπό, θα υποδεχτεί τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΟΚ στο Μετς. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη πρέπει να πάρουν τη νίκη με καθαρό σκορ απέναντι στο «Δικέφαλο του Βορρά» και την ίδια στιγμή η Πάτρα να μη νικήσει με καθαρό σκορ τον Εθνικό, αλλά έστω με 3-2 (σκορ που δε βολεύει τον Εθνικό, μιας και με αυτό θα παίξει κι εκείνος πλέι άουτ!). Από 'κει και πέρα, αν ο Παναθηναϊκός νικήσει με 3-2 ή δεν πάρει τη νίκη αλλά 1 βαθμό, θα θέλει ένα μικρό θαύμα για να μην υποβιβαστεί, για πρώτη φορά στην ιστορία του και να διεκδικήσει την παραμονή από τους Πατρινούς σε πλέι άουτ, αφού θα πρέπει ο Εθνικός να κάνει «2» στην Αχαϊκή πρωτεύουσα.

Τα σετ: 26-24, 26-28, 25-20, 25-17.

Οι συνθέσεις και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Κόβατς 10 (4/6 επ., 5 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Παπάζογλου 11 (4/10 επ., 6 μπλοκ), Γκονσάλες 21 (18/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. - 52% άριστες), Κουμεντάκης 14 (13/30 επ., 58% υπ. - 38% άριστες), Μίτρεφ (λ, 70% υπ. - 50% άριστες).

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Ζουπάνης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Αγγελόπουλος 1, Πρωτοψάλτης 12 (10/21 επ., 2 μπλοκ, 73% υπ. - 65% άριστες), Γκορμπάτκοφ 24 (20/46 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Στίγγας 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Δαρίδης (λ, 87% υπ. - 76% άριστες) / Πιπέργιας 1.