11/2/12

Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0 σετ, αναμενόμενη ήττα και ακόμη πιο κοντά στην Α2...

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη, σε ένα εξ ορισμού πολύ δύσκολο ματς, ηττήθηκε με 3-0 σετ και πλησίασε ακόμη πιο κοντά στην Α2.

Στη Μίκρα και κόντρα στον αήττητο Ηρακλή το Τριφύλλι ήξερε ότι έστω ένας βαθμός θα ήταν σημαντικός. Οι γηπεδούχοι όμως έκαναν γρήγορα κι εύκολα το 1-0. Στο δεύτερο σετ παραλίγο να γίνει η ζημιά, οι πράσινοι προηγήθηκαν 24-23 όμως ένα τραγικό λάθος έκανε το 2-0, με το τρίτο και τελευταίο σετ να αποτελεί τυπική διαδικασία, καθώς ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε αμαχητί στους Θεσσαλονικείς που έφτασαν στο 14/14 και δείχνουν να καπαρώνουν την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Τα πράγματα πλέον είναι σκούρα για το Τριφύλλι, που γνώρισε την 6η σερί ήττα του στο πρωτάθλημα και υπολείπεται 6 βαθμών από τους Άρη, Πάτρα και 9 από Κηφισιά, Αλεξανδρούπολη, ενώ έχει και αγώνα περισσότερο...

Τα σετ: 25-14, 26-24, 25-18

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 8 (7/14 επ., 1 άσο, 57% υπ. - 57% άριστες), Ντεσπέιν 11 (7/12 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Προύσαλης 1, Σμαραγδής 9 (5/6 επ., 4 μπλοκ), Κράβαρικ 9 (8/14 επ.), Στεφάνου -λ (57% υπ. - 43% άριστες) / Εφραιμίδης 1, Κολτσιάκης

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 3 (2/3 επ., 1 άσο), Πιπέργιας, Κόλεφ 13 (11/19 επ., 2 άσοι, 52% υπ. - 33% άριστες), Γκορμπάτκοφ 6 (6/22 επ.), Στοϊκοβιτς 8 (8/14 επ., 38% υπ. - 25% άριστες), Πανταλέων 2 (2/4 επ.), Δαρίδης -λ 38% υπ. - 25% άριστες / Αγγελόπουλος, Στίγγας 1, Πρωτοψάλτης.