4/1/12

Παναθηναϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 σετ

Με τον Τόμας Γιοζεφάσκι να κάνει την καλύτερή του εμφάνιση και τον Κόλεφ να είναι άκρως θετικός στο ντεμπούτο, ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Μεγάλης σημασίας νίκη τόσο σε βαθμολογικό, όσο και ψυχολογικό επίπεδο πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ.
Οι πράσινοι παρουσίασαν για μια ακόμα φορά δύο αγωνιστικά πρόσωπα, ωστόσο πήρε ένα καθαρό τρίποντο που μπορεί να του φανεί υπερπολίτιμο για τη συνέχεια. Ειδικά μετά την ήττα του ΠΑΟΚ από την Λαμία, οι πράσινοι έχουν την ευκαιρία αν νικήσουν την Κυριακή τον δικέφαλο να τον βάλουν από κάτω τους στη βαθμολογία. Πολύ καλός στο ντεμπούτο του ο Κόλεφ. Εξαιρετικός ο Γιοζεφάσκι στο προτελευταίο του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα.
Το ματς:
Το παιχνίδι στο πρώτο σετ ήταν ντέρμπι. Οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ, όμως για μία ακόμα φορά το Τριφύλλι κόλλησε μετά το 20.
Συγκεκριμένα, και ενώ το σκορ ήταν 22-22, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και πήρε το σετ με 25-22. Κάπου εκεί όμως ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε. Το Τριφύλλι με επιθετικά όπλα του Γιοζεφάσκι και Κόλεφ πάτησε το πόδι στο γκάζι και έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη. Οι δύο πράσινοι βοήθησαν πολύ και από τη θέση του σερβίς, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Ζουπάνης και Πανταλέων.
Το τελικό 3-1 σετ αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού μετά το πρώτο σετ και δεν δίνει δικαίωμα σε κανέναν να αμφισβητήσει τη νίκη των πρασίνων.
Τι κρατάμε:

Δίχως αμφιβολία το ντεμπούτο του Κόλεφ ήταν άκρως θετικό και αν συνεχίσει έτσι θα βοηθήσει το Τριφύλλι. Σίγουρα περισσότερο από τον προκάτοχό του Τζιανλούκα Σαρατσένι.
Από εκεί και πέρα οι πράσινοι έπαιξαν με ψυχή και έδειξαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη και για αυτό την πήραν. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει και στον Ζουπάνη που έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα δείχνοντας ανεβασμένος ψυχολογικά.
MVP: Τόμας Γιοζεφάσκι

Ειδική μνεία πρέπει να γίνει για τον Τόμας Γιοζεφάσκι πέρα από την εξαιρετική του απόδοση. Ο Πολωνός ήταν συγκλονιστικός, όμως εκείνο που πρέπει να κρατήσουμε είναι ο επαγγελματισμός του. Παρά το γεγονός ότι γνωρίζει πως μετά το ματς με τον ΠΑΟΚ θα αποτελέσει παρελθόν, εκείνος τα έδωσε όλα και ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού.
Παναθηναϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1