16/12/10

Έφες Πίλσεν – Παναθηναϊκός 79-78, ένα ημίχρονο πέταξε ο ΠΑΟ, που γύρισε ένα «χαμένο» ματς, αλλά έχασε με καλάθι στην εκπνοή

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε με δύο διαφορετικά πρόσωπα, γύρισε έναν αγώνα που φαινόταν χαμένος, άγγιξε τη νίκη, για να ηττηθεί τελικά από την Έφες Πίλσεν στο Σινάν Ερντέμ με 79-78 με τη λήξη της αναμέτρησης, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.
Το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Παναθηναϊκός στο Σινάν Ερντέμ. Σε ένα σχεδόν γεμάτο γήπεδο, έδωσε δικαίωμα στους φίλους της Έφες Πίλσεν να πανηγυρίσουν, βλέποντας τον ηλεκτρονικό πίνακα να καταγράφει ένα γρήγορο 13-0 (2’30’’) με τους Θόρντον και Βούιτσιτς σε πρώτο ρόλο. Στο 1’25’’ ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε ήδη αναγκαστεί να ζητήσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι Τούρκοι όμως έφτασαν ως το +16 (19-3, 5’25’’) με τους «πράσινους» να μένουν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (21-7), έχοντας ευστοχήσει για πρώτη φορά στο 3’20’’ με τον Ίαν Βουγιούκα (13-2). Χαρακτηριστικό της εικόνας το 6-1 στα ριμπάουντ στο 7’, με την Έφες Πίλσεν να έχει ακόμη 3/3 τρίποντα (5/8 στο ημίχρονο, 1/5 για το «τριφύλλι», που είχε επίσης το ασυνήθιστο για τη ομάδα 44% στα σουτ δύο πόντων με 8/18).
Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει, ο Ομπράντοβιτς έκανε συνεχείς αλλαγές αναζητώντας τις λύσεις εκείνες που θα βοηθούσαν την ομάδα του να παρουσιάσει ένα καλύτερο πρόσωπο στο παρκέ. Πλησίασε στους 12 πόντους (21-9, 10’45’’), αλλά με δύο τρίποντα του Μπόστιαν Νάχμπαρ η Έφες Πίλσεν έφτασε στο +18 (27-9, 12’). Ο Ρομέιν Σάτο προσπάθησε, ο Ίγκορ Ρακότσεβιτς όμως ήταν «ζεστός» και βοήθησε τους γηπεδούχους να αυξήσουν και πάλι την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες (34-16, 16’20’’), πριν ο Θόρντον καταγράψει το 42-24 του ημιχρόνου.
Οποιαδήποτε ομάδα θα μπορούσε να θεωρήσει τον αγώνα χαμένο. Όχι όμως και ο Παναθηναϊκός. Παρουσιάστηκε διαφορετικός στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τούρκοι ένιωσαν την άμυνα, μπήκαν τρίποντα και το αποτέλεσμα φάνηκε στο παρκέ με τον Ομπράντοβιτς να δοκιμάζει «ελαφριά» σχήματα, έως και αναγκαστικά, χρησιμοποιώντας τον Περπέρογλου ως τεσσάρι, ή τον Φώτση ως πεντάρι. Ο τελευταίος έδωσε μεγάλη ανάσα με ένα δικό του κρεσέντο σε άμυνα και επίθεση. Οι «πράσινοι» πλησίασαν στους δύο πόντους (55-53, 29’10’’), για να κλείσει η τρίτη περίοδος 59-56 με τον Ντρου Νίκολας να ευστοχεί σε δύο σουτ τριών πόντων σε 50’’. Ο ίδιος ήταν που στο 31’35’’ έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (59-61), για να κάνει ο Βουγιούκας το 61-65 (33’). Τουντσερί και Θόρντον όμως με ένα 5-0, έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην Έφες Πίλσεν (66-65, 34’10’’), με τον Τσαρτσαρή να βρίσκεται στον πάγκο με τέταρτο φάουλ.
Ένα μακρινό τρίποντο του Διαμαντίδη έκανε το 66-68 (34’40’’), ο Τουντσερί ανταπέδωσε (69-68, 35’), πριν ο Βουγιούκας μετά από κλέψιμο κάνει το 69-70 (35’20’’). Ο αγώνας συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και συνεχείς αλλαγές από τον Ομπράντοβιτς. Στο 37’40’’ καταγράφηκε η πρώτη ισοπαλία στο παιχνίδι (74-74), ο Ρακότσεβιτς έγραφε το 76-74 (38’40’’). Ο Διαμαντίδης από τη γραμμή των βολών οδήγησε σε μια ακόμη ισοπαλία (76-76, 38’50’’), Ρακότσεβιτς και Φώτσης αστόχησαν, ο Θόρντον κέρδισε φάουλ (1/2 βολές) για το 77-76 με 24’’ να υπολείπονται. Με 3’’6 να απομένουν όμως ο αρχηγός ήταν και πάλι εκεί! Ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων δίνοντας το προβάδισμα και πάλι (77-78), αλλά ο Κερέμ Τουντσερί με μία διείσδυση, έγραψε το τελικό 79-78 και έδωσε τη νίκη στην Έφες Πίλσεν.

Από paobc.
 Τα δεκάλεπτα: 21-7, 42-24, 59-56, 79-78.

Εφές Πίλσεν (Περάσοβιτς): Βισνιέφσκι, Ρακόσεβιτς 18 (7/7 β., 4/7 διπ., 1/3 τριπ.), Ρόμπερτς, Τουντσερί 15 (2/3 διπ., 3/9 τριπ., 4 ασίστ), Θόρντον 15 (4/6 διπ., 2/3 τριπ., 4 ριμπ.), Γκονλούμ 10, Βούισιτς 10 (5/9 διπ., 3 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.), Νάχμπαρ 11 (2/4 διπ., 2/2 τριπ.), Γκιουλέρ.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Περπέρογλου 7 (1/2 τριπ.), Φώτσης 9 (1/1 διπ., 2/2 τριπ., 4 ριμπ., 2 ασίστ), Σάτο 11 (4/7 διπ., 4 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Νίκολας 8 (1/5 διπ., 2/2 τριπ.), Τσαρτσαρής 2 (5 ριμπ.), Διαμαντίδης 17 (6/6 β., 1/1 διπ., 3/6 τριπ., 3 ριμπ., 9 ασίστ, 5 λ.), Βουγιούκας 18 (8/9 διπ.), Καλάθης, Καϊμακόγλου 6 (2/3 διπ., 3 ριμπ., 4 ασίστ).

* Εντάξει, με την Ολίμπια Λιουμπλιάνας κάναμε την μεγάλη ανατροπή και τελικά πήραμε το ματς στην παράταση, αλλά χθες παρόλο που ξαναπετύχαμε απίστευτη ανατροπή, η Έφες Πίλσεν με καλάθι στη λήξη του χρόνου, μετά από επαναφορά 3'' πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον η 1η θέση του ομίλου θα παιχτεί τελευταία αγωνιστική με την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ.