19/12/10

Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 3-2 σετ, για το βόλεϊ γυναικών & Παναθηναϊκός- ΔΑΣΑΛ 63-69, για το μπάσκετ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού έκανε για άλλη μία φορά τα εύκολα, δύσκολα επικρατώντας του Πανιωνίου με 3-2 σετ στο κλειστό του Μετς, για την 8η αγωνιστική.
 Με πολλά λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης, οι πράσινες στα δυο πρώτα σετ δεν έπαιξαν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους, επιτρέποντας στις "κυανέρυθρες" να πάρουν προβάδισμα. Στο τρίτο, οι γηπεδούχες άρχισαν να βρίσκουν τον εαυτό τους με πρωταγωνίστρια τη Γεωργία Τζανακάκη, η οποία βοήθησε την ομάδα της να πάρει από νωρίς διαφορά.
 Από τη στιγμή που μείωσαν στα σετ, οι παίκτριες του Παναθηναϊκού μπήκαν με διαφορετική ψυχολογία στο τέταρτο. Εκεί ήταν η σειρά της Μαχόν να ξεχωρίσει, ειδικά μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ που πέτυχε τρεις άσους.
 Με... φόρα, μετά την ισοφάριση στα σετ, οι γηπεδούχες δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Πανιώνιο και πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 22-25, 17-25, 25-19, 25-11, 15-5.

Από εδώ.

* Δυστυχώς πετάξαμε άλλους δύο σημαντικούς βαθμούς στο κυνήγι της ΑΕΚ και της πρώτης θέσης. Βέβαια στο βόλεϊ τα πάντα κρίνονται στα πλέι οφ και τότε οι «πράσινες» θα είναι αυτές που πρέπει, ενώ δεν έχουμε παίξει ακόμη κομπλέ.

* Στο γυναικείο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός γνώρισε την δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα, από τον ΔΑΣΑΛ αυτή τη φορά και τρίτη στο πρωτάθλημα, μένοντας πίσω στη μάχη για την τετράδα.

Με 19/51 δίποντα και 6/19 τρίποντα, σύνολο δηλαδή 25/70 στα σουτ και αν το πάρουμε ειδικά από το δεύτερο ημίχρονο και μετά, με 10/30 και 15 λάθη. Με τα ριμπάουντ να είναι 38-45 για τις φιλοξενούμενες που πήραν συνολικά 15 επιθετικά... Με τον Παναθηναϊκό να έχει πετύχει 33 πόντους στα πρώτα 13' και 7 στα επόμενα 13' του αγώνα... Με όλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να κερδίσει και το τελικό 63-69 από τον ΔΑΣΑΛ που τον πάει πίσω στην διεκδίκηση μία θέσης στην τετράδα, είναι δίκαιο...
 Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 33-20 στο 13' με τις Ζικυρίδου, Μέρφι και Ντερέβνιανικ να δίνουν τις λύσεις. Το μαρκάρισμα της ψηλής και πολύ δυνατής Ντέλβα φαινόταν δύσκολο από την αρχή, αλλά την διαφορά για την ομάδα του Γιαννουλάκη την έκανε το σχήμα με τις δύο κοντές (Πλουμπή και Κωτσοπούλου).
 Ο ΔΑΣΑΛ πίεσε στην περιφέρεια, ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε λύσεις και η Ντέλβα μαζί με την Κωτσοπούλου έφτασαν μαζί τους 42 πόντους στο τέλος του αγώνα. Το 33-20 στο 13' έγινε 40-45 στο 26' και 42-52 στο 28'.
 Ο Γιάννης Γερεουδάκης έψαχνε λύσεις, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτανε κοντά στο καλάθι αλλά δεν έβρισκε τον στόχο. Η Παντέλη όσο καλή δουλειά έκανε στα ριμπάουντ, όπου φαινόταν πως πάλευε μόνη της, τόσο κακή ήταν επιθετικά.
 Παρ' όλα αυτά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει 90'' πριν το τέλος σε 60-65 από 54-64 (στο 36'), αλλά και πάλι εκεί έχασε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις και παρά την αστοχία των φιλοξενούμενων στις βολές, δεν μπόρεσε να βρει τον στόχο...

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-39, 48-55, 63-69.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Κορακίτη, Βλάνη 4, Μέρφι 7(1), Παντέλη 6, Δάφκου 2, Τζεγιαννάκη 2, Ζικυρίδου 14, Ντερέβνιανίκ 10(2), Μαρτζινεάν 18(3).

ΔΑΣΑΛ: Κωτσοπούλου 19(2), Ναυροζίδου, Μπράσεϊ 3, Πατεράκη 2, Σμυρναίου 8, Πλουμπή 10, Διέλα 4, Ντελβα 23.