19/12/10

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 78-95, έπαιξε για ένα δεκάλεπτο και «καθάρισε» το ματς!

Η ΑΕΚ δυσκόλεψε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι «πράσινοι» φόρτσαραν στο τρίτο δεκάλεπτο και χάρη στον Δημήτρη Διαμαντίδη για μια ακόμα φορά πήραν εύκολα την νίκη με 95-78.

Οι απουσίες της ΑΕΚ και η ψυχολογία των δυο ομάδων προϊδέαζε πως ο Παναθηναϊκός θα περνούσε ένα εύκολο βράδυ στο κλειστό του Ελληνικού. Και όμως, οι πρωταθλητές μπήκαν στο παρκέ χαλαροί και οι παίκτες του Μηνά Γκέκου το εκμεταλλεύτηκαν διατηρώντας τα ηνία του αγώνα μέχρι το 6ʼ (12-10) με ηγέτες τους Γκράντι και Μακ.

Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε τον αγώνα και κατάφερε με τους Τέπιτς και Καλάθη στην οργάνωση και τους Καϊαμακόγλου και Βουγιούκα στην εκτέλεση να γυρίσει το παιχνίδι και να ανεβάσει την υπέρ του διαφορά στο +7 (27-34, 14ʼ).

Παρόλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» δεν το έβαλαν κάτω, ισοφάρισαν γρήγορα και κατάφεραν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-44) να μείνουν κοντά στο εκμεταλλευόμενοι τα σουτ από μέση απόσταση του Ντικούδη που ξέφευγε από την περιφρούρηση του Βουγιούκα.

Το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να πιστεύει ότι μπορεί να δυσκολέψει τον Παναθηναϊκό παραπάνω από όσο φανταζόταν και έτσι στο τρίτο δεκάλεπτο ο εκνευρισμένος μέχρι εκείνο το σημείο με την απόδοση των παικτών του, Ζέλικο Ομπράντοβιτς, αποφάσισε να δώσει τα ηνία της ομάδας του στον Δημήτρη Διαμαντίδη. Ο αρχηγός των «πρασίνων» ανέλαβε δράση και κάνοντας όλες τις δουλειές στο γήπεδο ανέτρεψε πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει επαφή με το σκορ μέχρι τοπ 23ʼ (49-49), αλλά έπειτα ο ΠΑΟ με σερί 14-0 (49-63, 27ʼ) έγινε το αφεντικό του παιχνιδιού και δεν άφησε μέχρι τέλους τον έλεγχο του αγώνα να ξεφύγει από τα χέρια του.

Ο «Ζοτς» χρησιμοποίησε δίδυμο ψηλών τους Φώτση, Τσαρτσαρή, περιόρισε δραστικά τους γηπεδούχους και με τον Νίκολας σε καλή κατάσταση έξω από τα 6,75 μ. ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να διατηρεί τη διαφορά γύρω από το +20 και εν τέλει να επικρατήσει της Ένωσης με 95-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-44, 54-72, 78-95.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 8 (2/5 διπ., 1/2 τριπ.), Νικολαϊδης 11(3/6 τριπ., 6 ασίστ), Μακ 11 (1/1 τριπ.), Ντικούδης 18 (4/12 διπ., 2/3 τριπ., 5 ριμπ.),  Αντωνάκης, Καλλινικίδης, Σπαρκς 2, Γκράντι 28 (6/8 β., 11/14 διπ., 0/8 τριπ.).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9 (2/3 διπ., 0/3 τριπ.), Περπέρογλου 2, Φώτσης 8 (1/2 διπ., 2/2 τριπ., 4 ριμπ.), Σάτο 8 (3/6 διπ., 6 ριμπ.), Νίκολας 11 (1/1 διπ., 3/6 τριπ.), Τσάρτσαρής 19 (11/12 β., 4/5 διπ., 7 ριμπ.), Διαμαντίδης 17 (4/4 β., 2/4 διπ., 3/4 τριπ., 4 ασίστ), Βουγιούκας 8 (4/8 διπ.), Καλάθης 5, Καϊμακόγλου 8 (2/3 διπ., 1/1 τριπ., 6 ριμπ.).