3/10/10

3η θέση για ΠΑΟ στο «Α. Γκομέλσκι», 73-68 την Παρτίζαν.

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Παρτίζαν 73-68 στο πλαίσιο της δεύτερης και τελευταίας μέρας του τουρνουά «Αλεξάντερ Γκομέλσκι» που φιλοξενείται στη Μόσχα.
 Οι δοκιμές συνεχίστηκαν και στη σημερινή αναμέτρηση του Παναθηναϊκού. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη, Σάτο, Καϊμακόγλου, Τσαρτσαρή και Μάριτς, οι οποίοι μετά το αρχικό 0-1, φρόντισαν να πάρουν το προβάδισμα, με το «τριφύλλι» να το κρατά σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όσες αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα κι αν έγιναν από το τεχνικό επιτελείο.
 Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-3 (4’40’’), έφτασε στο 17-10 (9’40’’) και έδειχνε ότι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού είτε η διαφορά βρισκόταν στον έναν πόντο (27-26 στο 16’10’’, 29-29 στο 17’), είτε στους έξι, που ήταν και η μεγαλύτερη απόσταση που είχε από την Παρτίζαν στη δεύτερη περίοδο. Οι Σέρβοι προσπάθησαν να περιορίσουν τους «πράσινους» τόσο με μαν του μαν, όσο και με άμυνα ζώνης, αλλά οι λύσεις βρέθηκαν, τόσο από μακρινή απόσταση (με τους Σάτο και Φώτση), όσο και κοντά στο καλάθι, με τον Ίαν Βουγιούκα, ο οποίος δεν αγωνίστηκε χθες να σημειώνει 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Σε όλο το πρώτο εικοσάλεπτο το χρόνο στη θέση 5 μοιράστηκαν ο ίδιος με τον Άλεκς Μάριτς, χωρίς να χρησιμοποιηθεί καθόλου ο Μάικ Μπατίστ. Όπως δεν χρησιμοποιήθηκαν και οι Καλάθης – Σερμαντίνι.
 Η Παρτίζαν κατάφερε να εκμεταλλευτεί λάθη και ένα διάστημα αστοχίας του Παναθηναϊκού, για να προηγηθεί για πρώτη φορά από την έναρξη του αγώνα, στο 26’30’’ με τον Λούτσιτς να διαμορφώνει το 45-46. Ένα τρίποντο του Μιλοσάβλιεβιτς έγραψε το 47-49 στο 27’ με τον Μάικ Μπατίστ και τον Νικ Καλάθη να χρησιμοποιούνται στο σημείο αυτό για πρώτη φορά από τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς στον αγώνα. Μία βολή του Κάτιτς διαμόρφωσε το 47-50 (27’25’’) με τους Τσαρτσαρή – Μπατίστ να οδηγούν στο 50-50 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Η Παρτίζαν αντέδρασε και προηγήθηκε αυτή με έξι πόντους (52-58, 29’40’’), πριν ο Καϊμακόγλου μειώσει σε 55-58 με τρίποντο, με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.
  Η καλύτερη άμυνα έφερε και καλύτερα αποτελέσματα στην επίθεση για τους «πράσινους» στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου με τον Βουγιούκα να οδηγεί στην ισοφάριση (62-62, 33’). Ο Μιλοσάβλιεβιτς οδήγησε την ομάδα του στο 62-66 (34’), με τον Σάτο με το τρίτο του εύστοχο τρίποντο να δίνει και πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στο 37’ (70-68). Ο ίδιος δύο λεπτά αργότερα με τον ίδιο τρόπο έγραψε και το 73-68 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 17-12, 36-30, 55-58, 73-68.
 Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 8, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 4, Φώτσης 5 (1), Σάτο 17 (5), Νίκολας 2, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 1, Βουγιούκας 18, Καλάθης 5 (1), Καϊμακόγλου 5 (1).

Από εδώ.
 * Δύσκολα ο Παναθηναϊκός θα έχανε δεύτερο σερί ματς. Με πολύ καλύτερο πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση σε σχέση με το χθεσινό ματς και την ήττα απ' τη Ζαλγκίρις, ο Παναθηναϊκός με σούπερ Βουγιούκα και «ήρωα» στο τέλος τον επίσης πολύ καλό Σάτο κέρδισε την Παρτίζαν και πήρε την 3η θέση στο τουρνουά της Μόσχας, που πέρυσι είχε κατακτήσει.

* 2 εβδομάδες μένουν πλέον για την ολοκλήρωση της προετοιμασίας, αλλά το κύριο ερώτημα είναι εάν θα αποκτηθεί ένας παίχτης ακόμη σε θέση «1», γιατί υπάρχει ένα προβληματάκι...