17/1/10

Θρίαμβος του Παναθηναϊκού στο Ρέντη, 1-3 τον ΟΣΦΠ!

Πολύ μεγάλο διπλό για τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη. Το Τριφύλλι, για την 15η αγωνιστική στην Α1 των ανδρών άλωσε το Ρέντη, επικρατώντας του ΟΣΦΠ με 1-3 σετ, πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας με 3 πόντους διαφορά, έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρωτιά στην κανονική περίοδο και φυσικά πήρε τη ρεβάνς απ' τον "αιώνιο" αντίπαλό του για την ήττα του πρώτου γύρου με 2-3 σετ στο Μετς.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ για τους πράσινους, σημειώνοντας 22 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Χριστοφιδέλης, Λάππας και Ζαγκούμνι (τρομερό παιχνίδι απ' τον πασαδόρο του Τριφυλλιού).
 Ωστόσο για να φτάσει στην μεγάλη νίκη, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μία επική ανατροπή! Το πρώτο σετ κατέληξε στους γηπεδούχους και μάλιστα με μεγάλη άνεση, 25-18. Απ' το δεύτερο όμως σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Ο Λάππας πήρε τη θέση του πολύ κακού Σαμικά (είχε και μικροτραυματισμό), ο Ζαγκούμνι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, οι κεντρικοί μας, Πανταλέων, Σμαραγδής ανέβηκαν επίσης πολύ και η εμμονή των γηπεδούχων να παίζουν μονότονα με τον Μίλκοβιτς δεν τους βγήκε. Όλα αυτά συνετέλεσαν στην άμεση ισοφάριση σε 1-1 στα σετ (20-25) και τα δεδομένα να αλλάζουν, αφού πια ο Παναθηναϊκός ήταν φανερά καλύτερος στο τάραφλεξ του "Μελίνα Μερκούρη".
 Με εκπληκτική απόδοση στα επόμενα δύο σετ, οι πράσινοι έφτασαν στο 1-3, κατακτώντας με 20-25 και 21-25 τα επόμενα σετ και πανηγύρισαν έξαλλα μία σπουδαία νίκη κατά του ΟΣΦΠ μέσα στο Ρέντη.

Και φυσικά η επιτυχία είναι ακόμη μεγαλύτερη, αφού σε λίγες μέρες ο Παναθηναϊκός "άλωσε" το Ρέντη δύο φορές! Είχε προηγηθεί μεσοβδόμαδα ο θρίαμβος των πράσινων κορίτσαρων για το Τσάλεντζ Καπ της Ευρώπης, όπου μετά το 3-0 της Γλυφάδας, πανηγύρισαν στο Ρέντη την πρόκριση στους "16" της διοργάνωσης με δεύτερη νίκη επί των ερυθρολεύκων με 1-3!

Τα σετ: 25-18, 20-25, 20-25, 21-25.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:

ΟΣΦΠ (Κρίστιανσον): Κούναρι 9 (6/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Τίσερ 4 (2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 6 (3/11 επ., 3 μπλοκ), Μίλκοβιτς 25 (23/50 επ., 1 άσο), Καλντέιρα 14 (13/22 επ., 52% υπ. - 20% άριστες) / Στεφάνου-λ 79% υπ. - 46% άριστες, Σουλτανόπουλος 1, Κουζούνης, Κυριαζής.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ, 86% υπ. - 57% άριστες), Ζαγκούμνι 2, Αγκάμεζ 22 (16/31 επ., 4 μπλοκ, 2 άσοι), Σαμικά 1 (1/7 επ., 43% υπ. - 14% άριστες), Σμαραγδής 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 60% υπ. - 35% άριστες, Λάππας 8 (7/10 επ., 62% υπ. - 15% άριστες), Χατζηαντωνίου 1, Ψάρρας, Μηνούδης.