7/4/08

Πρώτο βήμα για τελικό ο ΠΑΟ

Με χαρακτηριστική άνεση ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ της Λαμίας στη Γλυφάδα και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1 στο βόλεϊ. Οι "πράσινοι" σαφώς ανώτεροι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Λαμία για όνειρα κατάκτησης έστω και ενός σετ αφού με συνοπτικές διαδικασίες τελείωσαν και τα τρία σετ και έτσι έκαναν το 1-0 στη σειρά. Την Τετάρτη το δεύτερο ματς στη Λαμία(19:00).

Τα σετ: 25-17, 25-16, 25-17

Οι συνθέσεις:
Παναθηναϊκός (Μπερούτο):
Ντονάς 23, Κόβατς 4, Μαρσέλο 4, Πανταλέων 8, Μινούτσι 6, Ντάντε 11, Στεφάνου λ. 86%, Γκιρτζίκης 1, Ψάρρας Σ., Λάππας

Λαμία (Ανδρεόπουλος):
Καραγάτσος 3, Γκάτιν 9, Μηνούδης 1, Ρικάρντο 12, Λιβαθηνός 2, Γκαράς λ. 55%, Τσακιρόπουλος, Παπαθωμόπουλος 4,Μαοζίνια 1, Λιβαθηνός 2, Κρέτσης.

* Εύκολη πρόκριση και για τις γυναίκες με 2-0 νίκες επί του Ηρακλή, αφού κέρδισαν και στη Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ και πέρασαν έτσι στους "4" των πλέι οφ. Την Κυριακή με Ηρακλή Κηφισιάς το πρώτο ματς στη Λεωφόρο.

* Εκπληκτικά πράγματα συνέβησαν στο ΟΑΚΑ στο μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο κόντρα στην ΑΕΚ για ένα ημίχρονο, όμως το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με επιμέρους σκορ 29-7(!) για την ΑΕΚ! Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 11 πόντους για την ψυχομένη ΑΕΚ, όμως ο ΠΑΟ αντέδρασε -αργοπορημένα- και κατόρθωσε να ισοφαρίσει 65-65 με τρίποντο του "Σάρας" 3 λεπτά πριν τη λήξη. Όμως στο τέλος οι "πράσινοι" και συγκεκριμένα ο Περπέρογλου, ήταν άστοχοι από τη γραμμή των βολών για να έρθει μοιραία το 70-66 υπέρ της ΑΕΚ.
Βέβαια ο ΠΑΟ δεν χάνει τη πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 25-40, 54-47, 70-66.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Ουέσον 6, Σι 13(1), Παπανικολάου, Κυρίτσης 13(1), Μπάρλος 20(2), Βασιλίεβιτς 6(2), Έιβερι 4, Σίμτσακ 5, Χατζής 3(1).