25/4/14

Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή 3-1 σετ, σφράγισε την παραμονή!

Ο Παναθηναϊκός σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση το οποίο κράτησε 150 λεπτά επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Παναχαϊκής και παρέμεινε στην Α1.
Στην Α1 ανδρών θα αγωνίζεται και την επόμενη περίοδο ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί της Παναχαϊκής στην Κυψέλη, αποσπάστηκαν με 6 βαθμούς από την ομάδα της Πάτρας και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι υπερτερούν σε πιθανή ισοβαθμία παρέμειναν στην Α1.
Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, όπου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 16-15. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Πράσινοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφθασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-23 (1-0).
Η εικόνα στο δεύτερο σετ ήταν εντελώς διαφορετική, η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα (13-8, 16-11). Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη βελτίωσαν την απόδοση τους και πλησίασαν σε 16-14, όμως κάπου εκεί ''χάλασε'' το παιχνίδι από τους θεατρινισμούς του Παναγιώτη Ρουμελιώτη. Ο παίκτης των Πατρινών πανηγύρισε προκλητικά, έκανε πως δέχθηκε αντικείμενο και έπεσε στο έδαφος, με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας και οι διαιτητές να απαιτήσουν την εκκένωση της εξέδρας που βρίσκεται δίπλα από την είσοδο του κλειστού. Με την επανέναρξη της αναμέτρησης το Τριφύλλι προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως οι Αχαιοί πήραν το σετ με 25-22 (1-1).
Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν επηρεασμένοι αρχικά, όμως σταδιακά βρήκαν τον ρυθμό τους, πήραν σημαντικό προβάδισμα λίγο πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (12-7) και παρά τη νέα διακοπή λόγω των προκλητικών αντιδράσεων των φιλοξενούμενων και την αντίδραση των οπαδών του Τριφυλλιού, οι Πράσινοι πήραν το σετ με 25-19 (2-1).
Στο τέταρτο σετ η Παναχαϊκή έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε ένα ξέσπασμα (21-16), πήρε το σετ με 25-18 και πανηγύρισε τη νίκη με 3-1 σετ και την παραμονή στην κατηγορία.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (13/23 επ, 3 άσσοι, 33% υπ - 4% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Αμορόσο 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουρ 12 (7/11 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπέλος 19 (16/28 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 8 (5/16 επ, 3 μπλοκ, 33% υπ - 20% άριστες) / Κουρούπης (λ. - 56% υπ - 32% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Πολυχρονιάδης (100% υπ - 50% άριστες).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκότς 12 (11/23 επ, 1 άσσος, 51% υπ - 24% άριστες), Σαρικεΐσογλου 9 (7/11 επ, 2 άσσοι, 44% υπ - 22% άριστες), Λιβαθηνός, Μπρίνκμαν 10 (6/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νίκος Ρουμελιώτης 19 (14/38 επ, 5 άσσοι), Παν. Ρουμελιώτης 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ. - 60% υπ - 27% άριστες), Ντονας, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης 1 (1/2 επ, 50% υπ - 50% άριστες), Βλαχοστάθης 1 (1/1 επ).

Prasinanea

* Τέλος καλό όλα καλά σε ακόμη μία δύσκολη σεζόν για το βόλεϊ!
Ο Παναθηναϊκός ήθελε καθαρή νίκη επί της Παναχαϊκής και μάλιστα να καλύψει τη διαφορά πόντων στην περίπτωση του 3-1 και τα κατάφερε περίφημα! Σε ματς... μαραθώνιο όπως και στον πρώτο γύρο στην Πάτρα, το Τριφύλλι έφτασε στο 3-1 στην κατάμεστη Κυψέλη σφραγίζοντας έτσι την παραμονή στην Α1. Ο Καλμαζίδης, στον οποίο πρέπει να απονεμηθούν τα εύσημα για την επίτευξη του στόχου καθώς όπως αποδείχτηκε καθοριστικό ρόλο έπαιξε η ψυχολογία, αν μείνει στην ομάδα και αυτά τα νέα παιδιά πλαισιώσουν 2-3 πολύ καλές μεταγραφές, του χρόνου δε θα παιχτεί ξανά η παραμονή αλλά ο Παναθηναϊκός αναμένεται να πρωταγωνιστήσει!