24/4/14

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 13-7

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 13-7 τον Παναθηναϊκό στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο, ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά και όλα θα κριθούν σε τρίτο αγώνα την ερχόμενη Δευτέρα στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μετά το πρώτο οκτάλεπτο είχε το προβάδισμα (3-1), όμως στη συνέχεια η απόδοση του Τριφυλλιού άρχισε να πέφτει σταδιακά με αποτέλεσμα το ημίχρονο της αναμέτρησης να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες (5-5).
Η εικόνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, οι Πράσινοι συνέχισαν να έχουν προβλήματα τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κλείσει το οκτάλεπτο προηγούμενος με 10-6.
Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συντήρησαν την διαφορά που είχαν και έφθασαν στη νίκη με 13-7.
Οι δύο ομάδες πλέον είναι ισόπαλες 1-1 και η 3η θέση θα κριθεί στον τρίτο αγώνα που θα διεξαχθεί στο Ιλίσιο κολυμβητήριο την ερχόμενη Δευτέρα (28/04, 17.30).

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 5-5, 10-6, 13-7.

ΠΑΟΚ: Σολανάκης 5, Κόχειλας 2, Κόλιανιν 2, Χατζηγούλας 1, Κατσουλάκης 1, Βογιατζόγλου 1, Προσινικλής 1.
Παναθηναϊκός: Δερμιτζάκης 2, Θεοδωρόπουλος 2, Τζαβάρας 1, Αφρουδάκης 1, Παπαδόγκωνας 1.