8/3/14

Παναθηναϊκός - Λαμποράλ Κούτσα 61-68, τί θα γίνει κόουτς;;

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε "υπνωτισμένος" απέναντι στη Λαμποράλ και γνώρισε την ήττα με 68-61, ένα αποτέλεσμα που τον βάζει σε περιπέτειες όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση της Euroleague.
Κακός ο Παναθηναϊκός, δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του κόντρα στην αδιάφορη Λαμποράλ και το πλήρωσε με τον πιο άσχημο τρόπο.
Οι Βάσκοι των 7 ηττών και της 1 νίκης πέρασαν νικηφόρα από το ΟΑΚΑ, νικώντας με 68-61 για την 9η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague.
Πλέον, όπως αντιλαμβάνεται κανείς τα πράγματα περιπλέκονται ιδιαίτερα στον όμιλο, καθώς Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και Φενέρμπαχτσε ισοβαθμούν με απολογισμό 4-5, έχοντας 3 ομάδες μπροστά τους...
Αναλυτικά, η βαθμολογία του Ομίλου: Μπαρτσελόνα 9-0, Αρμάνι 6-3, Μάλαγα 5-4, Φενέρμπαχτσε 4-5, Ολυμπιακός 4-5, Παναθηναϊκός 4-5, Εφές 2-7, Λαμποράλ 2-7.
Στο 1.03'' για το τέλος του αγώνα ο Ράιτ έκλεψε την μπάλα και μείωσε σε 60-65, ο Νοτσιόνι έκανε το λάθος και χρεώθηκε με τεχνική ποινή για θέατρο στη συνέχεια. Ο Διαμαντίδης μείωσε σε 65-61, ωστόσο στα 34'' για το τέλος ο Διαμαντίδης έχασε την μπάλα και κάπου εκεί όλα τελείωσαν... Η ήττα δεν μπορούσε να αλλάξει και το 68-61 επήλθε φυσιολογικά με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.
Ο αγώνας
Με τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Ματσιούλι, Γκιστ και Λάσμε ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Σκαριόλο πέρασε στο παρκέ τους Ερτέλ, Κοσέρ, Νοτσιόνι, Πλάις, Σαν Εμετέριο. Οι "πράσινοι" όσο εύκολα πετύχαιναν το καλάθι, άλλο τόσο το έτρωγαν κιόλας... Ο Διαμαντίδης με δύο διαδοχικά τρίποντα (7-5, 10-7) έδωσε ανάσες στον Παναθηναϊκό, που αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στην άμυνα στο ξεκίνημα, δεχόμενος μερικά εύκολα καλάθια.
Ο Νοτσιόνι δημιούργησε πολλά ρήγματα στην άμυνα των "πράσινων", καθώς στο 7ο λεπτό είχε ήδη 8 πόντους και 4 λάθη, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Η είσοδος του Ζακ Ράιτ στο παρκέ έδωσε ενέργεια και με 4 δικούς του πόντους, έγραψε το 18-18 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.
Κακός επιθετικά, έχανε τα ριμπάουντ
Στο β' δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές και άστοχες, με αποτέλεσμα η ποιότητα του παιχνιδιού να πέσει. Έχοντας κάνει αμφότερες από τρία λάθη σε περίπου 6 λεπτά, παρέμειναν σε χαμηλό σκορ. Το 20-23 υπέρ της Λαμποράλ έμεινε για αρκετή ώρα, καθώς οι "πράσινοι" είχαν 1/6 δίποντα και οι Ισπανοί 1/5. Ο Λάσμε με δύο διαδοχικά καρφώματα μείωσε σε 24-25 στο 17', σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός έπρεπε να προσέξει την άμυνα του.
Για πρώτη φορά στο 19' η Λαμποράλ βρέθηκε να προηγείται με 28-24 με τους Νοτσιόνι και Ερτέρλ να έχουν αντίστοιχα 10 και 5 πόντους. Με 3/4 βολές ο Διαμαντίδης μείωσε σε 27-28 στο ημίχρονο, όπου ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά μεγάλο πρόβλημα έξω από τα 6.75μ. (2/10), καθώς και στα ριμπάουντ (15-19 υπέρ των Ισπανών).
Πάτησε γκάζι η Λαμποράλ
Μία εκπληκτική φάση από τον Γκιστ που πήρε τα βήματα του Πλάις και κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι, στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν ξανά με 4 μετά το τρίποντο του Κοζέρ (31-35), ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε σταδιακά να ισορροπήσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει σε 35-35 με τον Τζέιμς Γκιστ που έδινε σκορ και ενέργεια.
Η απάντηση της Λαμποράλ ήταν άμεση (4/4 τρίποντα στο γ' δεκ.) και με σερί 8-0, έγραψε το 35-43 στο 24', αντιμετωπίζοντας μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα και τον Νοτσιόνι να είναι ασταμάτητος με 15 πόντους και 3/4 τρίποντα. Το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη δεν κατάφερε να αλλάξει πολλά για τους "πράσινους" που δεν μπορούσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 50-38 (27'). Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ματσιούλις και Μπράμο, μείωσαν σε 44-50, ωστόσο η Λαμποράλ δίχως άγχος αντέδρασε και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +11 (44-55).
Δεν είχε υπομονή...
Οι 27 πόντοι που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός στο γ' δεκάλεπτο, ήταν αναμφίβολα μία μεγάλη πληγή για τους "πράσινους" που όμως δεν έδειχναν ικανοί να αλλάξουν το μομέντουμ. Με τον Ποέτα να βάζει πέντε σερί πόντους, η Λαμποράλ ξέφυγε με 61-46 στο 32' υποχρεώνοντας τον Πεδουλάκη να καλέσει τάιμ άουτ.
Στα 5.25'' για το τέλος του αγώνα, ο Πλάις αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και ο Μπράμος μείωσε με βολές σε 51-61, σε ένα σημείο που ο Παναθηναϊκός έδειξε να αφυπνίζεται αλλά δεν είχε υπομονή. Το κλέψιμο του Γκιστ δεν συνοδεύτηκε από καλάθι, καθώς πάτησε γραμμή και η Λαμποράλ έμεινε ζωντανή. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν το εκμεταλλεύτηκε και ο Σαν Εμετέριο έδωσε πνοή με το 53-63. Έκτοτε, προσπάθησαν οι γηπεδούχοι, μείωσαν (65-61), αλλά δεν είχαν υπομονή και καθαρό μυαλό.

Δεκάλεπτα: 18-18, 27-28, 44-55, 61-68

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10, Μπατίστ, Φώτσης 4, Ούκιτς 4, Λάσμε 2, Διαμαντίδης 15, Γκιστ 6, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 5, Ράιτ 12.
Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 16, Ποέτα 4, Χάνγκα 4, Ντιόπ, Σαν Εμετέριο 8, Πλάις 12, Ερτέλ 9, Γέλινεκ 6, Κοσέρ 9.

Prasinanea

* Όλη τη χρονιά φέτος ο Παναθηναϊκός κωλοβαράει για ένα ημίχρονο και μετά τρέχει για να γυρίσει τα παιχνίδια, έχοντας έτσι χάσει αρκετά που θα έπρεπε και θα μπορούσε να πάρει. Τελευταία δε, προσπαθούσε να παίξει μπάσκετ μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ απόψε ξεπέρασε εαυτόν, καθώς εμφανίστηκε στο παρκέ μετά το 35'! Προφανώς αυτή η κατάντια οφείλεται εν πολλοίς, αν όχι αποκλειστικά στον Αργύρη Πεδουλάκη, ο οποίος αν δεν ντράπηκε στο ημίχρονο βλέποντας τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στους 27(!) πόντους, ε δεν έχει νόημα να γραφτεί κάτι άλλο...