23/2/14

Ελληνικό - Παναθηναϊκός 66-55, οριστικά 3ος...

Η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού ηττήθηκε από το Ελληνικό με 66-55 και έχασε ότι ελπίδες είχε για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.
Στις πρώτες δύο περιόδους οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Το Ελληνικό προσπάθησε να διατηρήσει μια διαφορά πέντε πόντων, όμως ο Παναθηναϊκός έβρισκε τον τρόπο να επιστρέψει στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα οι Πράσινες να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενες με 30-29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση κυλούσε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το 39-38 υπέρ του Ελληνικού. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες πήγαν στο +7 (45-38) και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενες με 46-43.
Στην τελευταία περίοδο το Ελληνικό είχε τον έλεγχο, αύξησε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (57-46, 62-50), οι Πράσινες δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις και να επιστρέψουν στο ματς, με συνέπεια οι γηπεδούχες να φθάσουν στην άνετη νίκη με 66-55.

Prasinanea

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 29-30, 46-43, 66-55

Ελληνικό (Καπογιάννη): Γκοτζή 6 (1), Σταμάτη 13 (3), Σπυριδοπούλου, Ρουμπελάκη, Παντέλη 2, Μπαλτά, Νικολαΐδου 6, Χαλιβέρα 12 (2), Τζόνσον 20 (7/10δίπ, 6/11βολ., 6ριμπ., 3λάθ., 3ασ.,), Μπόνη 7 (1).
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 6 (6λάθ.), Γέμελος 8, Χριστινάκη, Μπαγκλάρα 6, Κοσμά 15 (2/10τρίπ., 1/5δίπ., 12ριμπ.), Σλούκα, Κωστάκη 2 (4ασ.), Καβασιλα 5, Ντέλβα 13 (9ριμπ.).

* Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια ενός πραγματικού ντέρμπι, όμως ένα επιμέρους 20-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε στο Ελληνικό τη νίκη και έστειλε τις πρωταθλήτριες στην 3η θέση, οπότε θα μπουν με μειονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, όπως και ο 4ος Ιπποκράτης από την Κω. 1ο με μόλις μία ήττα το Ελληνικό, 2ος ο Πρωτέας Βούλας.
Την τελευταία, αδιάφορη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στη Λεωφόρο τον 5ο Αθηναϊκό.