11/1/14

Λαμποράλ Κούτσα - Παναθηναϊκός 64-72, 2χ2!

Ο Παναθηναϊκός με άμυνα για σεμινάριο "έπνιξε" τη Λαμποράλ και έφυγε με το διπλό από την Ισπανία επικρατώντας με 72-64. Μεγάλη εμφάνιση από Διαμαντίδη, Γκιστ, Λάσμε και Κάρι.
Ο αγώνας:
Με τη γνωστή του πεντάδα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός (Ούκιτς, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε), προηγούμενος πολύ γρήγορα με 5-0 και 7-2. Με το σκορ στο 12-8 υπέρ του Παναθηναϊκού στο 4ο λεπτό, ο Πλάις χρεώθηκε με 2ο φάουλ και κατευθύνθηκε στον πάγκο αφήνοντας τη θέση του στον νεαρό Ντιόπ. Ο Νοτσιόνι έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του (13-12), αλλά ο Ματσιούλις απάντησε αμέσως.
Μετά από εξαιρετική πάσα του Διαμαντίδη στο Λάσμε, έγινε το 13-16 και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ζήτησε αλλαγή. Ένα σερί 8-0 από τους "πράσινους" έκανε το σκορ 20-13 στο 7', αλλά οι Βάσκοι ροκάνισαν τη διαφορά με δύο διαδοχικά καρφώματα. Επέστρεψε ο Διαμαντίδης ο οποίος κι έγραψε το 17-24 στο τέλος της α' περιόδου, σε ένα παιχνίδι που ο Παναθηναϊκός έπαιζε με συγκέντρωση, έχοντας και καλά ποσοστά (8/11 δίποντα και 1/4 τρίποντα).
Η πίεση του Παναθηναϊκού απέδιδε καρπούς (7 λάθη η Λαμποράλ στο 14'), ενώ η υπομονή του στην άμυνα ζώνης του έδινε την ευκαιρία να διατηρήσει το προβάδισμα. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 28-21, ενώ οι Ισπανοί με κάθε ευκαιρία προσπαθούσαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Σε μία τέτοια κατάσταση ο Ερτέλ ευστόχησε έξω από τα 6.75μ., ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 30-30 στο 17' υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στο 6ο του λάθος.
Ο Αργύρης Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει την ομάδα του, ωστόσο πια το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι. Ο Νοτσιόνι ισοφάρισε σε 32-32 με βολές, ενώ ο Μπατίστ που πέρασε στο παρκέ από τον πάγκο πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους γράφοντας το 32-34 του ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει μόλις 1 τρίποντο σε 7 προσπάθειες (14%) και έχανε τα ριμπάουντ (14-10).
Άμυνα για σεμινάριο και μπόλικο... Κάρι
Το β' ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό. Δύο γρήγορα φάουλ από τον Παππά (το ένα αντιαθλητικό) και σερί 5-0 από τους Βάσκους, τους έδωσαν ξανά το προβάδισμα με 37-34 στο 32'. Ο Ερτέλ με δύο διαδοχικά δίποντα, έδωσε για πρώτη φορά αέρα 6 πόντων στη Λαμποράλ (41-35) και προβλημάτισε τον Παναθηναϊκό που έκανε 3 λάθη στο γ' δεκάλεπτο και έδειχνε να χάνει το μομέντουμ του αγώνα.
Ωστόσο, ο Λάσμε είχε διαφορετική άποψη. Φτάνοντας τους 16 πόντους, κράτησε τον Παναθηναϊκό μέσα στο παιχνίδι πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους πρώτους πόντους στο γ' δεκάλεπτο. Ωστόσο, χρεώθηκε με 3ο φάουλ και πέρασε στον πάγκο, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό αμυντικά ευάλωτο. Παίρνοντας χρόνο συμμετοχής, ο Κάρι πέτυχε πέντε σερί πόντους και μείωσε στον πόντο (49-48), όμως ο Γιέλινεκ με ένα απίστευτο buzzer beater μετέτρεψε το σκορ σε 52-48 στο 30'.
Με ένα επιμέρους 11-2 μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δ' δεκάλεπτο, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα μετά τα μεγάλα σουτ των Φώτση και Κάρι που έγραψαν το 54-59 στο 33'. Με όπλο την καλή τους άμυνα, οι "πράσινοι" διατήρησαν το προβάδισμα σε εκείνο το καθοριστικό σημείο, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους σε λάθη με τον Φώτση να μαρκάρει τον Νοτσιόνι.
Τελικά, με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο στο παιχνίδι, ο Μπράμος έγραψε το 56-62, υποχρέωσε τον Σκαριόλο να πάρει τάιμ άουτ και στη συνέχεια ο Διαμαντίδης έγραψε το 56-65 στο 37', χαρίζοντας στον Παναθηναϊκό διαφορά 9 πόντων!
Η Λαμποράλ δεν μπορούσε να αντιδράσει, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκει εύκολους πόντους και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 64-72.

Δεκάλεπτα: 17-24, 32-34, 52-48, 64-72

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαινόλντι, Νοτσιόνι 8, Ποέτα , Βαν Όστρουμ , Χάνγκα 6, Ντιόπ 2, Χοτζ, Σαν Εμετέριο 7, Πλάις 17, Ερτέλ 13(1), Γέλινεκ 6(2), Κοζέρ 5(1).
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5(1), Κάρι 10(2), Μπατίστ 4, Φώτσης 5(1), Ούκιτς 4, Λάσμε 20, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12(2), Γκιστ 10, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 2.

* Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις έδωσε ο Παναθηναϊκός στη Βιτόρια όπου πέτυχε κόντρα στη Λαμποράλ το 2χ2 στο Top-16! Και εντάξει, δεν έπαιξε κάποιο πολύ μεγάλο παιχνίδι ακόμη, αλλά κάθε εκτός έδρας νίκη σε αυτήν τη φάση είναι πολύ σημαντική. Το θετικό είναι ότι η ομάδα βρίσκει ρυθμό και πλέον δείχνει ικανότατη να περάσει στους «8» και μάλιστα από θέση ισχύος.