16/12/13

Κολοσσός Ρόδου - Παναθηναϊκός 58-73 και τώρα 3χ3 στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αντίσταση για 20 λεπτά και στη συνέχεια έχτισε μια διαφορά και τελικά πήρε τη νίκη με 73-58 επί του Κολοσσού στη Ρόδο. Κάρι, Ούκιτς και Γκιστ με διψήφιο αριθμό πόντων.

O αγώνας
Καλό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 11-5, έχοντας 3/6 σουτ τριών πόντων. Οι γηπεδούχοι παίζοντας κατά διαστήματα καλή άμυνα, μείωσαν σε 13-15 στο 8ο λεπτό του αγώνα, όμως οι παίκτες του Πεδουλάκη απάντησαν με σερί 5-0 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Έτσι το 20-14 στο 10' επήλθε φυσιολογικά με τους γηπεδούχους να υποπίπτουν εύκολα σε λάθη (6-1).
Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Κολοσσού να ελέγχουν τα ριμπάουντ, να παίζουν καλή άμυνα και να παίρνουν λύσεις επιθετικά από τους Παπαντωνίου και Όσμπι. Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός σούταρε πολλά τρίποντα (απόρροια της ζώνης των "θαλασσί"), παίρνοντας σημαντικές ανάσες. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 25-18, όμως ο Κολοσσός μείωσε και τελικά ισοφάρισε σε 27-27 με τρίποντο του Σίμπσον στο 17'. Μάλιστα, στα 2.14'' για το τέλος του ημιχρόνου πέρασε και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (31-30)
Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι. Με ένα γρήγορο 5-0 προηγήθηκε με 43-34 και υποχρέωσε τον Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ στο ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου. Ο Όσμπι μείωσε σε 41-45, όμως ακολούθησε σερί 12-0 από πλευράς "πράσινων", που τους έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγουν με 57-41. Τελικά, το γ' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +15 (43-58).
Το νερό είχε μπει στο αυλάκι με το Τριφύλλι να μην χρειάζεται να πατήσει άλλο το πόδι στο γκάζι, η σεμνή τελετή ουσιαστικά είχε τελειώσει και ο Παναθηναϊκός απλά περίμενε να τελειώσει η αναμέτρηση. Το τελικό 73-58 ήταν αυτό που έγραψε ο φωτεινός πίνακας με τους πράσινους να ετοιμάζονται για το ματς της Πέμπτη με τη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 34-38, 43-58, 58-73

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 7, Ραμ, Μάτσαμας, Γεωργαλής 5, Κόμματος 14, Σμιθ 7, Στεφανίδης 8, Σίμπσον 3, Όσμπ 14ι, Κάπελας, Δανάς.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 9, Κάρι 14, Μπατίστ, Φώτσης 8, Ούκιτς 13, Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 1, Διαμαντίδης 4, Γκιστ 12, Γιάνκοβιτς 6, Αποστολίδης.