6/4/13

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 64-46, πέρασε στον τελικό, περιμένει Αθηναϊκό/Ελληνικό (2-1)

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 64-46 επί του ΠΑΟΚ σφραγίζοντας έτσι το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους.
Τον αντίπαλό τους στον τελικό περιμένουν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού.
Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 64-46 επί του ΠΑΟΚ και σφράγισαν το εισιτήριο τους για τους τελικούς. Εκεί θα συναντήσουν είτε τον Αθηναϊκό είτε το Ελληνικό.
Στα του αγώνα οι πράσινες είχαν σε πολύ καλή ημέρα τις Βλάνη και Μαγκλάρα, ενώ για μία ακόμα φορά ο κόσμος γέμισε τον "Τάφο του Ινδού".
Το ματς:
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο ματς στο αμυντικό κομμάτι, αλλά ήταν αρκετά άστοχος στην επίθεση.
Το Τριφύλλι, προηγήθηκε με 5-0 για να απαντήσει άμεσα ο ΠΑΟΚ. Η Ντεσρός ισοφάρισε σε 9-9 με τα Χριστινάκη απαντά άμεσα. Τελικά με ένα καλάθι της Γιαννοπούλου οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 11-11.
Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή της Έλενας Βλάνη. Η αρχηγός του Τριφυλλιού έκανε μία εμφάνιση ανάλογη με εκείνη κόντρα στον Αθηναϊκό.
Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 15-11, αλλά η συνέχει ανήκε στην Βλάνη. Με καλάθι της Χρονοπούλου ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 18-17 για να έρθουν επτά αναπάντητοι πόντοι από την αρχηγό για να γίνει το 25-20.
Με ένα καλάθι της Σλούκα και ακόμα ένα τρίποντο από τη Βλάνη ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στους 10 (30-20). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μειώνοντας στους 6, αλλά η Καλέντζου έκανε το 33-24. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-26.
Καθάρισε στο τέλος η Μαγκλάρα
Η τρίτη περίοδος σημαδεύτηκε από την αστοχία των δύο ομάδων αφού τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο.
Με καλάθια των Γιαννοπούλου και Βασιλειάδου οι φιλοξενούμενες κατέβασαν τη διαφορά στους 7 (37-30) για να έρθει ένα ξέσπασμα από τις πράσινες. Με ένα επί μέρους σκορ 9-2 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με 14 και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 46-32.
Εκεί ο ΠΑΟΚ με τη βοήθεια και κάποιων αποφάσεων των διαιτητών που είχαν καταπιεί τη σφυρίχτρα τους κατάφερε να μειώσει στους 8 (49-41).
Τότε ανέλαβε δράση η Αριστέα Μαγκλάρα. Η γκαρντ του Τριφυλλιού πέτυχε συνολικά 9 πόντους στην τελευταία περίοδο και δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 33-26, 46-32, 64-46

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 8 (2), Βλάνη 18 (4), Μαγκλάρα 11, Σλούκα 6, Χριστινάκη 2, Χρονοπούλου 2, Ντέλβα 11, Μοσχοπουλου 2, Θεολόγου 4.
ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Αυτζή 8, Σπανίδου 6, Γιαννοπούλου 18 (1), Νάστου, Βασιλειάδου 6, Σουλιώτη, Τσελεμπή 2, Αγγελίδου, Ντεσρός 6 (12 ριμπ).

* Οι δύο νίκες του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ στην κανονική περίοδο είχαν φέρει τις πράσινες μια ανάσα από την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος, κάτι που σφραγίστηκε εύκολα με το 3χ3 επί του φιναλίστ στο final4 του κυπέλλου.
Στο έτερο ημιτελικό ο Αθηναϊκός νίκησε εύκολα το Ελληνικό με 80-57 κάνοντας έτσι το 2-1 (κανονική περίοδος 1-1) και διατηρώντας το προβάδισμα επί των νεοφώτιστων.