15/3/13

Παναθηναϊκός - Άλμπα Βερολίνου 82-58

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου. Επιβλήθηκε απόψε στο ΟΑΚΑ 82-58 και πήρε μια σημαντική νίκη στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Top16 της THY Euroleague.
Ο νόμος του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκε αδύνατο να ακολουθήσουν το ρυθμό των «πράσινων», αλλά και να ανταποκριθούν στη δυνατή άμυνα. Το ατού της Άλμπα Βερολίνου, η δυνατή άμυνα, το δυνατό παιχνίδι, έγινε ατού για το «τριφύλλι» που έδειχνε να έχει απαντήσεις και παίκτες απόλυτα προσηλωμένους στο πλάνο και στην κάθε φάση. Και η διαφορά δημιουργήθηκε και θεωρητικά και πρακτικά από τα πρώτα λεπτά.
Το 12-2 (4’07’’) είναι ενδεικτικό της εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +13 στην πρώτη περίοδο (19-6 στο 6’40’’, 21-8 στο 9’15’’). Το δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο. Κλεψίματα, πίεση στην μπάλα, άριστες συνεργασίες βοήθησαν το «τριφύλλι» να φτάσει ως το +20 (48-28, 19’30’’) και λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και ως το +22 (50-28).
Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε μάλλον λίγο «μουδιασμένα» για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε το ρυθμό του, ανέβασε στροφές, βρήκε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό μέσα από την καλή άμυνα και τα ριμπάουντ. Το αποτέλεσμα; Ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στο +30 (67-37). Το ενδιαφέρον για το νικητή είχε παύσει, πολύ πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν θα μπορούσαν να αλλάξουν και πολλά πράγματα. Το μόνο που κατάφερε η Άλμπα είναι να μειώσει, η διαφορά να κυμανθεί γύρω στους 20 πόντους, χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να μπορέσει και να απειλήσει. Ο Αργύρης Πεδουλάκης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του με το τελικό 82-58 να σφραγίζει την αναμέτρηση και μία ακόμη νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Δεκάλεπτα: 21-11, 50-28, 67-37, 82-58

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Ματσιούλις 16 (4/4 τρ, 6ρ, 3κλ), Ούκιτς 8 (6 α), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8 (9 α), Γκιστ 6 (5ρ), Μπανκς 8, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2, Σχορτσανίτης 10 (5ρ)
Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Σαφάρτζικ 6, Τόμπσον 5, Μπάιαρς 4, Ντζέντοβιτς 8, Μιράγιες 4, Γουντ 9, Τραορέ 6, Φόστερ 5, Ιντμπίχι 6, Μόρλεϊ 5
*Ο Γιόνας Ματσιούλις παρέμεινε και αυτή την εβδομάδα ο μοναδικός παίκτης του Παναθηναϊκού που έχει θέση στην αρχική πεντάδα σε όλους τους αγώνες της Ευρωλίγκας φέτος.
*Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς απέχει πλέον μόλις 5 πόντους από τους 1000 στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα και τρία τρίποντα για τα 100.
*Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης παρά την κάκωση στον αντίχειρα του δεξιού χεριού, όχι μόνο έδωσε το «παρών», αλλά ήταν και στην αρχική πεντάδα.