24/5/13

Ίκαρος - Παναθηναϊκός 62-78

Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Κάρι, Σχορτσιανίτη και Γκιστ επικράτησε με 62-78 του Ίκαρου στην Καλλιθέα και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση των πλέι οφ.

Με τους Διαμαντίδη, Κάρι, Ματσιούλις, Γκιστ και Σχορτσανίτη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ο οποίος μπήκε νευρικός στο παρκέ.
Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ίκαρος ο οποίος είχε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-6 στο 6ο λεπτό του αγώνα, υποχρεώνοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ. Οι επιθέσεις των πράσινων ήταν βιαστικές, με αποτέλεσμα να έχει ξεκινήσει με 1/5 σουτ εντός παιδιάς. Ο Βρκιτς έγραψε το 12-6, ενώ ο Φαγιέ έφερε τον Ίκαρο στο +9 (15-6) για πρώτη φορά.
Στο 7ο λεπτό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-8 μετά από νέο τρίποντο του Φαγιέ. Το Τριφύλλι με ένα σερί 5-0 κατέβασε τη διαφορά στους 5, για να απαντήσει ο Ίκαρος με το ίδιο νόμισμα. Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μία βολή του Σχορτσιανίτη και τον Ίκαρο μπροστά στο σκορ με 23-14.
Κάπου εκεί αφυπνίστηκαν οι πράσινοι. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 6-0 με το οποίο πλησίασε στους 3 πόντους (23-20), κρατώντας για ένα τρίλεπτο άποντο τον Ίκαρο Καλλιθέας. Κι έμενε να μπουν τα σουτ, καθώς τα ποσοστά των πράσινων δεν ήταν υψηλά.
Τελικά, ο Κάρι ευστόχησε σε δύο διαδοχικά σουτ τριών πόντων και έδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στην ομάδα του (27-29) στο 15'. Παρά τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων (9 τον αριθμό έναντι 4 του Ικάρου), οι παίκτες του Πεδουλάκη ξέφυγαν για πρώτη φορά με 4 πόντους διαφορά (29-35), έχοντας πια ανεβάσει κάπως τα ποσοστά τους.
Ο Ραμέλ Κάρι με 4/6 τρίποντα έγραψε το 31-38 στο 19', φτάνοντας γρήγορα τους 12 πόντους, ενώ ο Ούκιτς με εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75μ. έγραψε το 32-41 του ημιχρόνου στην εκπνοή του χρόνου. Έτσι, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 27-9 στη β' περίοδο, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (30-12).
Οδοστρωτήρας Σοφοκλής
Δύο δίποντα του Σχορτσανίτη στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +11 (32-43, 34-45), για πρώτη φορά στον αγώνα. Οι "πράσινοι" με τους Διαμαντίδη, Κάρι στα γκαρντ ήταν εξαιρετικοί, ενώ ο Σχορτσανίτης δεν είχε αντίπαλο μέσα στις δύο ρακέτες.
Με κάρφωμα του τελευταίου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 13 πόντους (42-55) και με τον Έλληνα σέντερ να φτάνει τους 21 πόντους στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν παροδικά σε 47-55, ωστόσο ο Γκιστ βρέθηκε δύο φορές μόνος του απέναντι στο αντίπαλο καλάθι και δεν χαρίστηκε, γράφοντας το 47-59.
Ο Ίκαρος έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στους 5 μετά από αστοχο σουτ του Γκίμπσον και τελικά, ο Παναθηναϊκός συντήρησε τη διαφορά στους 10 πόντους στο τέλος του γ' δεκαλέπτου (49-59).
"Καθάρισε" με Γκιστ
Στο δ΄ δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος και νευρικός στο παιχνίδι του, ωστόσο ο Ίκαρος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την επιθετική αφλογιστία των αντιπάλων του. Ο Γιαννακίδης με τρίποντο μείωσε σε 52-59, ωστόσο στο 34' ο Διαμαντίδης ξεκόλλησε τους "πράσινους" από τους 59 πόντους, με ένα εύστοχο λέι απ.
Οι δύο ομάδες στο πρώτο τετράλεπτο είχαν έκαστη μόλις 1/6 σουτ εντός παιδιάς, ωστόσο ο Παναθηναϊκός σε ένα δίλεπτο, έτρεξε, εκτέλεσε με τον Γκιστ και ξέφυγε με 14 πόντους διαφορά (52-66). Ένα εύστοχο τρίποντο από τον Ματσιούλις έκανε το σκορ 52-71 και κάπου εκεί κάμφθηκε και η τελευταία αντίσταση του Ικάρου.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 32-41, 49-59, 62-78

Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρναντ, Μακνάιτ, Βρκιτς 15, Καρακωνσταντακάκης, Φαγέ 12, Γκίμπσον 15, Γιαννακίδης 9, Αγαδάκος 1, Μήτσιαλος 2, Σίμτσακ, Άλαμπ 8ι, Θεολογίτης.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 21, Μπράμος, Κάρι 15, Ματσιούλις 9, Διαμαντάκος, Ούκιτς5, Λάσμε 8, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 13, Γκουίν 2, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης.

Από prasinanea

* Κρατάμε το πολύ καλό παιχνίδι του Σόφο μετά από καιρό και τον σταθερά καλό και εύστοχο από μακρυά Κάρι, από το ματς με τον Ίκαρο, που όμως αναμενόταν δε δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Παναθηναϊκό. Πανιώνιος ή Άρης πριν... το πρωτάθλημα μες στον Πειραιά!