18/3/13

Πανελευσινιακός - Παναθηναϊκός 59-77

Ο Παναθηναϊκός με καλύτερη απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη από τον Πανελευσινιακό εκτός έδρας με το τελικό 59-77, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.
Ο Πανελευσινιακός κατάφερε να ξαφνιάσει τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο. Το 0-4 (1’10’’), έγινε 12-4 (5’22’’) με ένα σερί 12-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό το μακρινό σουτ, ενώ παράλληλα κέρδισαν μάχες και κοντά στο καλάθι. Μεγάλο τους ατού η δυνατή άμυνα, που οδήγησε τους «πράσινους» σε 9 λάθη στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Το «τριφύλλι» βρέθηκε να κυνηγά και επέστρεψε γρήγορα με πρωταγωνιστή τον αρχηγό του, Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα εύστοχος έξω από τα 6μ75. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επιμέρους 12-1, για να διαμορφώσει το 13-16 (8’10’’). Χρειάστηκε όμως να περιμένει ως λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου για να ανέβει ως το +6 (28-34, 17’10’’). Κι αυτό ενώ νωρίτερα ο Πανελευσινιακός είχε καταφέρει να πάρει και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης. Το 26-23 (13’), έγινε με ένα νέο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού 28-34 (17’) με ένα 11-2 για τους «πράσινους», που είχαν και τη συμπαράσταση των φίλων τους στην εξέδρα.
Το τρίτο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Παναθηναϊκού και μόνο. Πολύ καλύτερη άμυνα, δικός του ο ρυθμός στον αγώνα, συνεχίστηκε η υπεροπλία του στα ριμπάουντ (25-12 στο πρώτο ημίχρονο), ενώ βρήκε και τις συνεργασίες που ήθελε στην επίθεση. Παράλληλα, ο Διαμαντίδης συνέχισε το δικό του ρεσιτάλ στα σουτ τριών πόντων (6/7 στο 22’42’’) με τη διαφορά να ανεβαίνει και να φτάνει στο +19 (39-58, 28’32’’) και λίγο αργότερα, στο τέταρτο πια δεκάλεπτο στο +21 (47-68 στο 33’, 49-70 στο 33’40’’). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ως το +13 (57-70, 35’45’’), οι «πράσινοι» έφτασαν και πάλι στο +20 (57-77, 39’) με τον Χάρη Γιαννόπουλο, πριν πέσει η αυλαία με το τελικό 59-77.

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-39, 33-39, 59-77
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 5, Παπανικολόπουλος 7, Παπανικολάου 2, Δημάκος 3, Γκίμπσον, Μαγκουνής 15, Λιακόπουλος 3, Δεληγιάννης, Τσιάκος 4, Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης 4, Εζιούκου 14.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 5, Μπράμος, Ματσιούλις 9, Ούκιτς 5, Λάσμε 4, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 20 (6/8τρ), Γκιστ 13, Μπανκς 5, Ξανθόπουλος 6 (10 α), Γιαννόπουλος 7, Σκορδίλης.