2/11/12

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ - Παναθηναϊκός 73-64

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στην Τουρκία με 73-64 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της THY Euroleague.
 Τα τρίποντα της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ ήταν αυτά που της έδωσαν μια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Με 7/13 σουτ τριών πόντων οι Τούρκοι βρήκαν το όπλο που αναζητούσαν απέναντι στον Παναθηναϊκό. Το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν η μία από την άλλη. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο, πήραν ένα προβάδισμα ως πέντε πόντους (15-10 στο 6’50’’, 17-12 στο 8’20’’) με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν (10-10 στο 4’24’’, 17-17 στο 9’29’’). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες κοίταξαν και πάλι στα μάτια η μία την άλλη (19-19, 10’40’’), αλλά από το σημείο αυτό και μετά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυριάρχησαν στο παρκέ με όπλο τα τρίποντα. Έφτασαν ως το +15 (42-27, 19’23’’).
 Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει τις λύσεις που ήθελαν ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Πήρε τα ριμπάουντ, αλλά και δεν μπόρεσε να αποφύγει τα λάθη, με αποτέλεσμα, δίνοντας το δικαίωμα στη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ να φτάσει ως το +19 (52-33, 26’30’’). Οι «πράσινοι» έδειξαν να βρίσκουν λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μείωσαν τη διαφορά ως τους εννέα πόντους (69-60, 39’25’’), πριν κλείσει ο αγώνας με το τελικό 73-64.
 Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-29, 58-41, 73-64
 Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 13, Ονάν 4, Σάτο 7, Μπρέμερ 8, Άντερσεν 2, Σαβάς 3, Μπατίστ 6, Κάραμαν 12, Μπογκντάνοβιτς 13, Πρέλντζιτς 5.
 Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Πάνκο 9, Ματσιούλις 14 (10ρ), Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 11, Λάσμε 7 (8ρ), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 12, Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 7.
 Από paobc
 * Επιστροφή στην Α1 για τον Παναθηναϊκό, όπου την Κυριακή αντιμετωπίζει στη Γλυφάδα τον Ίκαρο Καλλιθέας (ΕΤ1, 17:00).