23/3/11

Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0 σετ, ήττα στο ντεμπούτο Λάιου, «δώρο» από Λαμία

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και επέτρεψε στον Ηρακλή να ξεφύγει πολύ γρήγορα στο σκορ με τους Μπίλινγκς και Όουενς. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η διαφορά ήταν στο +8 για τους γηπεδούχους (16-8), οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Λάππα και Ντονά μειώνοντας στους τρεις (20-17), χωρίς όμως να καταφέρουν να γυρίσουν το σετ.

Η ομάδα του Τριφυλλιού παρουσιάστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο σετ, πιέζοντας περισσότερο στο μπλοκ, ωστόσο -όπως συνεβη και στο πρώτο- κυνηγούσε στο σκορ τους “κυανόλευκους”, χωρίς να μπορέσει να περάσει μπροστά. Το 12-8 έγινε 18-19, αλλά οι Μπίλινγκς και Όουενς ήταν παρόντες στις κρίσιμες φάσεις και οδήγησαν την ομάδα τους στο 2-0.

Το τρίτο σετ ήταν ουσιαστικά μια “μάχη” ανάμεσα στον Όουενς και τον Γιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος πρωταγωνίστησε στην επίθεση του Παναθηναϊκού που βρέθηκε να προηγείται 12-9 και 15-13. Λίγο αργότερα, ο Μπίλινγκς ισοφάρισε 18-18 και από εκείνο το σημείο δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Οι γηπεδούχοι έχασαν τέσσερα ματς μπολ, αλλά τελικά ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη μέσα στην έδρα τους.

Τα σετ: 25-20, 25-22, 29-27.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 15 (12/16 επ., 2 άσοι, 48% υπ. - 19% άριστες), Κράβαρικ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Κιρόγκα 11 (9/18 επ., 47% υπ. - 41% άριστες), Μπίλινγκς 19 (15/25 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ 40% υπ. - 20% άριστες) / Εφραιμίδης Ν. -λ 69% υπ. - 54% άριστες, Γκόρτσανιουκ, Σμαραγδής.

Παναθηναϊκός (Λάιος): Σάκι 4 (3/4 επ., 1 άσο, 20% υπ. - 10% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (16/31 επ.), Ψάρρας, Πετρέας 11 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Πανταλέων 4 (4/6 επ.), Λάππας 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 90% υπ. - 65% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (62% υπ. - 33% άριστες)/ Κόβατς, Ντονάς 2 (2/4 επ.), Κουάλιου, Γκενς 2, Μηνούδης 2 (2/5 επ., 38% υπ. - 38% άριστες).

Από prasinanea.

* Εικόνα του αγώνα δεν είχα, αλλά στα δύο πρώτα σετ φαίνεται ότι δεν κάναμε πολλά πράγματα. Άσχημο ντεμπούτο Λάιου με «καθαρή» ήττα από τον Ηρακλή, τον οποίο περιμέναμε κουρασμένο και απογοητευμένο από τον τελικό Κυπέλλου. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα ο Ηρακλής εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, που θα κινδύνευε ακόμη και να μείνει εκτός τετράδας, καθώς μετά το εύκολο ματς με την Κηφισιά τελειώνει στο Ρέντη με τον Ολυμπιακό, αλλά γλύτωσε χάρις στην ήττα της ΕΑ Πατρών από τη Λαμία με 3-1..