21/3/11

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-1 σετ, επιτέλους εμφάνιση πρωταθλητριών!

Μετά από πολύ καιρό ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση, αντάξια του ισόβιου πρωταθλητή και νίκησε με 3-1 σετ την ΑΕΚ, παρουσία 300 και πλέον οπαδών στο Μετς!

Το 8-0, σκορ με το οποίο προηγήθηκαν οι πράσινες στο πρώτο σετ, έδειξε σημάδια βελτίωσης στο παιχνίδι των γηπεδούχων, οι οποίες εν τέλει πήραν άνετα το σετ με 25-11. Με... κεκτημένη ταχύτητα έγινε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό, με τη Γεωργία Τζανακάκη να κάνει μεγάλο ματς επιθετικά και τις Μαχόν, Χατζηνικολάου, Μλαντένοβιτς και Μόλναρ να βοηθούν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Ωστόσο η μεταμόρφωση της ΑΕΚ στη συνέχεια δεν έφερε το άνετο 3-0, καθώς οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 2-1, με την Κις να παίρνει τους περισσότερους πόντους του τρίτου σετ και ουσιαστικά να κρατάει ζωντανές τις «κιτρινόμαυρες» στο ματς.

Στο τέταρτο σετ παρακολουθήσαμε μεγάλη μάχη, με ανατροπές και τον Παναθηναϊκό τελικά να το κατακτά σφραγίζοντας τη νίκη με το τελικό 3-1, που του έδωσε τη σημαντική βαθμολογική ανάσα και τον κράτησε στο κυνήγι του Ολυμπιακού, αλλά και του έβδομου σερί πρωταθλήματος.

Τις επόμενες δύο αγωνιστικές ο Παναθηναϊκός λογικά δεν πρόκειται να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία κόντρα σε Ηρακλή Κηφισιάς και Ανατόλια, πριν το ντέρμπι τίτλου την τελευταία αγωνιστική στο Ρέντη.

Τα σετ: 25-11, 25-13, 21-25, 25-18.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Χατζηνίκου 8 (3 άσοι, 4/6 επ., 1 μπλοκ), Μαχόν 14 (2 άσοι, 12/17 επ., 36% υπ.), Τζανακάκη 16 (2 άσοι, 10/15 επ., 4 μπλοκ), Χατζηνικολάου 9 (1 άσος, 4/8 επ., 4 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 14 (1 άσος, 10/23 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 19 (4 άσοι, 10/27 επ., 58% υπ., 5 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 60% υπ.), Δηλαβέρη, Χριστοδούλου.

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Ντελ Ρίο 6 (6/16 επ., 57% υπ.), Κουτουξίδου 1 (1/2 επ.), Κις 21 (1 άσος, 19/34 επ., 1 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρινίδου 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊντζίεβα 1 (1 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 69% υπ.), Παπαγεωργίου 4 (3/12 επ., 27% υπ., 1 μπλοκ), Γκιουζέλη 8 (2 άσοι, 6/16 επ., 11% υπ.).