6/2/11

Παναθηναϊκός - Άρης 3-2 σετ

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ αλλά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει την πολύτιμη νίκη στο κλειστό της Γλυφάδας.
 Με τους Πανταλέοντα και Πετρέα να κάνουν εξαιρετική δουλειά στο μπλοκ και τον Γιορντάνοφ να πρωταγωνιστεί-όπως άλλωστε συνηθίζει- στην επίθεση, η ομάδα του Τριφυλλιού επιβλήθηκε των "κίτρινων" στο ματς της 14ης αγωνιστικής.
 Η απουσία του Μαρσέλο Σάκι, λόγω του τραυματισμού του, αλλά και αυτή του Ηλία Λάππα, ο οποίος δεν προπονήθηκε όλη την εβδομάδα επηρέασαν τον Παναθηναϊκό που παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του και έχασε τον έναν βαθμό.
 Οι πράσινοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα που πήραν στα σετ και επέτρεψαν στον Άρη όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να περάσει και μπροστά.
 Ωστόσο στο τέταρτο σετ, οι "κίτρινοι" αντί να ανεβάσουν ρυθμούς και να καθαρίσουν το ματς, παρουσιάστηκαν σαν να ξεκινούσαν το ματς, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί 16-6 και 21-7, στέλνοντας έτσι το ματς στο τάι μπρέικ.
 Εκεί, το Τριφύλλι απειλήθηκε μέχρι το 8-7, όταν με ένα σερί 4-0 ξέφυγε στο σκορ με 12-7 και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση.