7/12/11

Ζαλγκίρις Κάουνας - Παναθηναϊκός 59-94, με μία επιβλητική εμφάνιση πέρασε από τη Λιθουανία και «σφράγισε» τη 2η θέση

Ένας εντυπωσιακός Παναθηναϊκός πέρασε σα "σίφουνας" από την κατάμεστη "Ζαλγκίριο Αρένα" επικρατώντας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 94-59, κάνοντας πραγματική επίδειξη δύναμης, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Μαθήματα μπάσκετ παρέδωσαν στους Λιθουανούς οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση και εξαιρουμένου του μέτριου ξεκινήματος, έφτασαν σε μία νίκη-περίπατο.
Ο Παναθηναϊκός ήταν νευρικός στο ξεκίνημα του αγώνα σκοράροντας για πρώτη φορά μετά από τριάμισι λεπτά με βολές του Σμιθ, την ίδια ώρα που η Ζαλγκίρις, χάρη στους Γιαβτόκας-Πόποβιτς προηγήθηκε με 6-3 και 11-6 (7'), με τον πρώτο να αποτελεί άλυτο γρίφο μέσα στο καλάθι για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Η είσοδος του Ίαν Βουγιούκα έδωσε λύσεις επιθετικά στον Παναθηναϊκό (8΄ 11-11), ο οποίος προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 14-15 (9') με καλάθι του διεθνή σέντερ, σκορ με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Όταν όμως άρχισε ο Παναθηναϊκός να παίζει άμυνα... έσβησαν τα φώτα στη "Ζαλγκίριο Αρένα». Με όπλο την καταπληκτική του άμυνα (με τον σούπερ Σάτο να παραδίδει δωρεάν μαθήματα...), το δίδυμο Γιασικεβίτσιους-Καλάθη να κάνει καλή δουλειά οργανωτικά και συνεχόμενα κλεψίματα και αιφνιδιασμούς, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 16-28 στο 17΄ έχοντας επιβάλλει πλέον πλήρως τον ρυθμό του πάνω στο παρκέ και δυσκολεύοντας πολύ την Ζαλγκίρις σε κάθε της επιθετική προσπάθεια. Ένα τρίποντο του Σμιθ έστειλε τη διαφορά στο +17 (16-33) για τον Παναθηναϊκό που έκανε… περίπατο. Στο 19' η διαφορά έχει εκτοξευτεί στο 17-39 με τον Μπατίστ αποτελεσματικό και το ημίχρονο έκλεισε με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να επιτρέπουν στους γηπεδούχους να σημειώσουν μόλις πέντε πόντους σε όλη τη δεύτερη περίοδο.
Ο Στίβεν Σμιθ ήταν ασταμάτητος και με νέο τρίποντο στο ξεκίνημα της επανάληψης έκανε το 19-44 και ο Παναθηναϊκός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε! Μικρή ήταν η αντίσταση της Ζαλγκίρις (και αυτή περιστασιακά), αφού το "τριφύλλι" συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Στο 27' η διαφορά έφτασε στο +29 (29-58) και μάταια ο Τριφούνοβιτς αναζήτησε λύσεις με τάιμ άουτ και αλλαγές. Η διαφορά αυξήθηκε στο +32 (31-63, 28’30’’) για να κλείσει η Τρίτη περίοδος 38-65 με τον Νικ Καλάθη να κλέβει τις εντυπώσεις.
Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί, ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων οδήγησε στο +21 (48-69, 32’), αλλά ο Παναθηναϊκός και πάλι δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια. Η άμυνά του δυνάμωσε και πάλι, έφτασε στο +30 (53-83, 36’) και στο 59-94 που σφράγισε τον θρίαμβο των πρωταθλητών Ευρώπης στη Λιθουανία.
 Τα δεκάλεπτα: 14-15, 19-41, 38-65, 59-94
 Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:
 Ζαλγκίρις Κάουνας (Τριφούνοβιτς): Καλνιέτις 8, Γιαβτόκας 8, Γουίμς 16, Γιανκούνας 4, Ντελινικάιτις , Πόποβιτς 14(2), Ράκοβιτς 3, Κουζμίνσκας 6, Κλιμαβίτσιους , Λιπκεβίτσιους , Μπουτκεβίτσιους.
 Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 5(1), Λόγκαν 6(1), Σμιθ 17(3), Μπατίστ 13, Σάτο 7, Βουγιούκας 8, Ν. Καλάθης 17(1), Καϊμακόγλου 7(1), Γιασικεβίτσιους 6, Π. Καλάθης 2, Κυρίτσης , Μάριτς 6.
 Από paobc.
 * Το Σάββατο ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ, ενώ για την Ευρωλίγκα, θα παίξει εκτός έδρας με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την οποία θα πρέπει να νικήσει, αλλά ακόμη, οι Ρώσοι να χάσουν και το τελευταίο ματς στην Ισπανία από τη Μάλαγα, ώστε οι πρωταθλητές Ευρώπης να έρθουν πρώτοι στον όμιλο.