10/3/11

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-1 σετ, αποκλεισμός από τον τελικό και... στροφή στο πρωτάθλημα

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 σετ στη Νέα Φιλαδέλφεια από την ΑΕΚ, αποκλείστηκε από τον τελικό του Κυπέλλου και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή στο πρωτάθλημα, το οποίο θα κατακτήσει με 5χ5 στις τελευταίες αγωνιστικές.

Ωστόσο οι πράσινες απώλεσαν σήμερα την ευκαιρία να υπερασπιστούν τον έναν τίτλο τους, ενώ ο αποκλεισμός αποτελεί μεγάλη είδηση, καθώς είναι ο πρώτος τίτλος που χάθηκε μετά από έξι χρόνια και το απόλυτο σε κατακτήσεις πρωταθλημάτων και κυπέλλων.

Από την αρχή «στράβωσε» το ματς. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 20-16 αλλά τα συνεχόμενα λάθη έδωσαν το σετ στις γηπεδούχες (26-24).
 Η απάντηση ήρθε και μάλιστα εύκολα, με το 18-25 του δευτέρου σετ να δείχνει την απόλυτη υπεροχή των φιλοξενούμενων. Όμως δυστυχώς, η ολική ανατροπή δεν έγινε ποτέ. Η ΑΕΚ έκανε περίπατο στο τρίτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με το ευρύ 25-16 και τις πράσινες να βρίσκονται αλλού για αλλού.

Στο τέταρτο σετ είδαμε ξανά ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά πέντε πόντων (14-9), την ΑΕΚ να γυρνάει το σετ, το οποίο πήγε πόντο-πόντο μέχρι το 22-22, τις φιλοξενούμενες να προηγούνται 23-22, αλλά τελικά, τις κιτρινόμαυρες να κάνουν το 3-1 (26-24) και να γράφουν ιστορία μιας και πρώτη φορά προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου, ενώ θα διεκδικήσουν τον πρώτο τους τίτλο κόντρα στον επίσης άτιτλο Ολυμπιακό. Α, ρε Τριφυλλάρα τι δώρα κάνεις...

Τα σετ: 26-24, 18-25, 25-16, 26-24.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Σαμαράς): Κουτουξίδου 3, Κις 11 (7/23, 3 άσσοι), Μποροβίντσεκ 15 (6/10, 6 άσσοι), Λαμπρινίδου 14 (9/19), Καλαϊτζίεβα 6 (6/21), Παπαγεωργίου / Σάκκουλα (λ. - 57% υπ.), Κουνάδη, Ντελ Ρίο 13 (10/19, 50%υπ.).

Παναθηναϊκός (Χουντουμάδης): Χατζηνίκου 4π., (2 άσσοι), Μαχόν 18 (16/33, 34%υπ. ), Τζανακάκη 9 (6/11), Χατζηνικολάου 2, Μλαντένοβιτς 13 (10/21), Μόλναρ 19 (17/40, 3 άσοι 61%υπ.) / Μυλωνά (λ).