16/2/11

Προκρίσεις στους «4» του Κυπέλλου, για το αντρικό και γυναικείο βόλεϊ του Παναθηναϊκού

Με εντυπωσιακό come back οι βολεϊμπολίστριες του Παναθηναϊκού νίκησαν 3-1 το Μαρκόπουλο και πέρασαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Σε εξαιρετική μέρα οι Τζανακάκη, Μόλναρ και Μλαντένοβιτς.

Η απώλεια του πρώτου σετ πείσμωσε τις πράσινες, οι οποίες ήταν αποφασισμένες να τα δώσουν όλα για την πρόκριση κόντρα στο δυνατό Μαρκόπουλο. Αυτό το ματς δεν έπρεπε να χαθεί και οι Κυπελλούχες απέδειξαν ότι ξέρουν πώς να κάνουν ανατροπές και να παίρνουν νίκες, όπως αρμόζει σε μια ομάδα που τα τελευταία χρόνια βρίσκεται στην κορυφή.
 Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε το αγχωμένο ξεκίνημα, επιτρέποντας στο Μαρκόπουλο να πάρει από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας και να φτάσει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα επτά πόντων (16-9). Η Μαχόν πάλευε μόνη της στην επίθεση, αλλά μάταια καθώς οι γηπεδούχες είχαν βρει το ρυθμό τους και έφτασαν άνετα στο 1-0.
 Ανάλογη ήταν και η εξέλιξη του δεύτερου σετ, με τις παίκτριες του Μαρκόπουλου να μπαίνουν δυναμικά και με σαφώς καλύτερη ψυχολογία. Ωστόσο, οι πράσινες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τις Τζανακάκη και Μόλναρ το 15-9 έγινε 17-18 για τον Παναθηναϊκό που μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι. Η Ντα Σίλβα βοήθησε την ομάδα της να παραμείνει κοντά στο σκορ, αλλά η Μόλναρ δήλωσε παρούσα στις κρίσιμες φάσεις και οδήγησε το Τριφύλλι στην ισοφάριση.
 Οι παίκτριες του Χουντουμάδη, έχοντας πλέον βρει τον εαυτό τους, πήραν προβάδισμα στο τρίτο σετ μέχρι το 12-17, όταν το Μαρκόπουλο άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά με τις Κοσμά και Ντα Σίλβα. Παρόλα αυτά, οι πράσινες χάρη στην ψυχραιμία και την εμπειρία τους κατάφεραν να κάνουν το 1-2.
 Το Μαρκόπουλο ήταν αποφασισμένο να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε 8-5 και 14-10. Οι Τζανακάκη και Μλαντένοβιτς ισοφάρισαν και από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχες βρέθηκαν μπροστά με 21-19, αλλά και πάλι η Μόλναρ έδωσε τη λύση.

Τα σετ: 25-17, 22-25, 22-25, 24-26.

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης):
Κοσμά 14 (5 άσοι, 8/23 επ., 55% υπ., 1 μπλοκ), Σαπαρέφσκα 2 (1 άσος, 1/7 επ.), Ντα Σίλβα 29 (1 άσος, 27/45 επ., 33% υπ., 2 μπλοκ), Τσαπράλη 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σιμάνκοβα 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Τσίμα 15 (12/29 επ., 43% υπ., 3 μπλοκ), Κονόμη (λ, 68% υπ.), Μαρκοπούλου 2 (2/3 επ.), Κουτσιβίτη.

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Χατζηνίκου 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Μαχόν 11 (11/31 επ., 29% υπ.), Τζανακάκη 15 (2 άσοι, 11/18 επ., 2 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (2 άσοι, 4/11 επ., 1 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 21 (2 άσοι, 18/35 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Μόλναρ 16 (1 άσος, 14/38 επ., 54% υπ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 75% υπ.), Παπαφωτίου 1 (1 άσος), Δηλαβέρη.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πέρασε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού, η οποία επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας της Λαμίας.
 Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Τριφυλλιού στο Χαλκιοπούλειο, από όπου έφυγε με την "καθαρή" νίκη και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.
 Οι πράσινοι έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς και έφτασαν άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ, ενώ δεν αντιμετώπισαν δυσκολία ούτε και στο δεύτερο με τους Πετρέα και Πανταλέοντα να πιέζουν στο μπλοκ, οδηγώντας την ομάδα τους στο 0-2.
 Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πάλεψαν για τη μείωση με πρωταγωνιστή τον Κόμελ. Η Λαμία κατάφερε να ισοφαρίσει 22-22, αλλά οι παίκτες του Καζάζη παρέμειναν ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη, δεχόμενοι το χειροκρότημα των 250 πράσινων οπαδών που βρέθηκαν στο κλειστό.

Τα σετ: 18-25, 21-25, 24-26.

Λαμία (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Κόμελ 11 (2 άσοι, 9/14 επ., 80% υπ.), Ρόλιτς 10 (1 άσος, 8/23 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Πράις 10 (10/23 επ.), Πελεκούδας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Ράντιτς 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Γκαράς (λ, 62% υπ.), Μανιάτης, Αναγνού, Σφενδυλάκης.

Παναθηναϊκός (Στέλιος Καζάζης): Μηνούδης 3 (3/9 επ., 50% υπ.), Ψάρρας 5 (2 άσοι, 2/2 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 13 (7/11 επ., 6 μπλοκ), Γιορντάνοφ 21 (1 άσος, 18/32 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 8 (5/15 επ., 60% υπ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ, 76% υπ.,) Ντονάς, Κόβατς, Γκενς.