22/10/10

Απόλλων Καλαμαριάς - Παναθηναϊκός 2-3. Απλήρωτοι και ταλαιπωρημένοι οι παίχτες, τουλάχιιστον ξεκίνησαν με νίκη αν και έχαναν 2-0!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο νέο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, αν και άφησε βαθμό στην Καλαμαριά. Ο τοπικός Απόλλων εκμεταλλεύτηκε τα απίστευτα συνεχή λάθη των πρασίνων στο πρώτο σετ, όταν και γύρισε το παιχνίδι από 14-20 και πήρε τελικά το σετ με 25-23!
 Ανύπαρκτοι στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι και 2-0 για τον Απόλλωνα, που είναι μία νεανική (με εξαίρεση το Μποζίδη) ομάδα με αρκετό ενθουσιασμό.
 Κάπου εκεί όμως ευτυχώς μίλησε η φανέλα και το όνομα, και ο Παναθηναϊκός πήρε τα επόμενα σετ πολύ εύκολα, έφτασε στη σημαντική νίκη και έφυγε απ' την Καλαμαριά με το γαμώτο των χαμένων βαθμών.
 17-25 και 18-25 πήραν οι πράσινοι τα δύο επόμενα σετ, με τους Γιορντάνοφ, Λάππα, Πανταλέοντα να κάνουν πολύ καλό ματς (μετά το 2-0) και τους Μηνούδη, Κόβατς, Ψάρρα να δίνουν πολύτιμες βοήθειες. Το τάι μπρέικ κύλισε χαλαρά μέχρι το 9-15 και το τέλος του αγώνα.

Τα σετ: 25-23, 25-19, 17-25, 18-25, 9-15.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:

Απόλλων Καλαμαριάς (Πάτρας): Άλεξιτς 8 (4/10 επ., 4 μπλόκ), Χατζηηλιάδης 12 (9/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 45% άριστες), Παπαϊακώβου 7 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Παπαδημητρίου 16 (13/21 επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Μποζίδης 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 16 (11/40 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Καραγιάννης -λ (39% υπ. - 30% άριστες)/ Ντραγκίεφ 7 (7/9 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Γκιτζέκος, Στίνγκας, Μαυροβουνιώτης.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Πετρέας 3 (3/5 επ.), Καστάρ 4 (4/7 επ., 50% υπ. - 33% άριστες), Γιορντάνοφ 18 (16/42 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκενς, Πανταλέων 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 24 (18/39 επ., 3 μπλοκ, 3 άσοι), Παπαδημητρίου -λ (59% υπ. - 47% άριστες)/ Μηνούδης 6 (4/8 επ. 2 μπλοκ, 73% υπ. - 59% άριστες), Κόβατς 9 (5/7 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ψάρρας 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ).

«Είμαστε πίσω είκοσι μέρες σε προετοιμασία από όλους τους υπόλοιπους. Δεν πρόκειται να παίξουμε καλύτερα άμεσα. Η ομάδα θα είναι έτοιμη μετά τον Ιανουάριο», δήλωσε μετά το ματς ο Στέλιος Καζάζης.