29/12/09

Παναθηναϊκός -Τρίκαλα 83-54, έκλεισε μία πετυχημένη χρονιά!

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία για το 2009, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα των Τρικάλων στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Α1 με 29 πόντους διαφορά, 83-54 και έκλεισε τη χρονιά στο ρετιρέ της βαθμολογίας ισόβαθμος με τον "αιώνιο". Μια άκρως πετυχημένη χρονιά για τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό!
 Οι παίχτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πάντως μπήκαν πολύ χαλαρά στο ματς και ενδεικτικό είναι το ισόπαλο 20-20 του πρώτου δεκαλέπτου! Απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης απόψε βρισκόταν μια ομάδα, αυτή των Τρικάλων με χίλια δυο προβλήματα, με τους δύο Αμερικανούς να πηγαίνουν για Χριστούγεννα στην πατρίδα τους και να μην... επιστρέφουν(!), χωρίς προπονητή στον πάγκο τους (παραιτήθηκε ο Αγγέλου λίγες μέρες πριν) και με διάφορα διοικητικά βάσανα. Κι όμως οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα μάτια τον μεγάλο τους αντίπαλο και τουλάχιστον για δέκα λεπτά ήταν στο παιχνίδι, ασχέτως με την κακή εικόνα των πρασίνων στο α' δεκάλεπτο. Πολλά μπράβο στην ομάδα των Τρικάλων.
 Βέβαια στο β' κιόλας δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έδειξε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Ίσως ο Ομπράντοβιτς να τους έβαλε τις φωνές, ίσως να αποφάσισαν να αφήσουν στα αποδυστήρια το πνεύμα των εορτών, που φανερά τους συντρόφευε στα πρώτα δέκα λεπτά!
 Αλλά με την είσοδο του Τέπιτς είδαμε άλλον Παναθηναϊκό. Τον γνωστό, καλό Παναθηναϊκό, που άσχετα με τον αδύναμο αντίπαλο που είχε απέναντί του, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, έβρισκε λύσεις στην επίθεση, έσφιξε την άμυνά του, και με 10-0 στην αρχή του δεκαλέπτου και ένα επιμέρους σκορ 27-7 να κλείσουν το ημίχρονο στο +20 (47-27). Ακριβώς ίδιος ρυθμός και στην επανάληψη, με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς μέχρι το +30 (70-40) του 30λέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και το λιγότερο παραγωγικό επιθετικά, οι πράσινοι σκόραραν μόλις 13 πόντους για το τελικό 83-54.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 47-27, 70-40, 83-54.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Βεργίνης, Τέπιτς 9, Σπανούλης 2 (7ασ.), Περπέρογλου 4, Μπατίστ 10 (6ρ.), Φώτσης 7 (1τρίπ., 7ρ.), Μπόγρης, Νίκολας 9 (2), Τσαρτσαρής 4 (10ρ.), Γιασικεβίτσιους 14 (3/6δίπ., 2/3τρίπ., 2/5β., 3ασ.), Πέκοβιτς 16 (5/7δίπ., 6/9β., 5ρ.), Καλάθης 8 (4ρ., 3ασ., 5λ.).

Τρίκαλα (Γιαπλές): Μπιγκς 7, Προδρόμου 2, Νοέας 3 (1), Κατσαρές 10 (1τρίπ., 2ασ., 4κλ., 6λ.), Αποστολίδης 6 (1τρίπ., 3ασ., 4κλ., 4λ.), Σύμτσακ 5 (5ρ.), Τζικάνοβιτς 3 (1), Ζούπαν 11 (2/2δίπ., 1/6τρίπ., 4/7β., 5ρ.), Σακελλαρίου 7 (1).