21/12/09

Για την 12η αγωνιστική στην Α1 βόλεϊ γυναικών, Παναθηναϊκός - ΟΣΦΠ 1-3

Ο Παναθηναϊκός διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος εδώ και μερικές εβδομάδες. Πριν από δύο αγωνιστικές άφησε τους πρώτους του βαθμούς στη Λάρισα (νίκη με 2-3), ενώ στην τελευταία αγωνιστική του α' γύρου γνώρισε εντός έδρας ήττα απ' το Μαρκόπουλο. Σήμερα, για την 12η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών, οι πράσινες ηττήθηκαν μέσα στη Γλυφάδα απ' τον "αιώνιο" και ουσιαστικά έχασαν την τελευταία ευκαιρία να διεκδικήσουν την πρωτιά στην κανονική περίοδο.
 Τρίτο σερί κακό παιχνίδι και δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα, με 1-3 αυτή τη φορά και πλέον η διαφορά αυξήθηκε στους 8 βαθμούς. Είναι σχεδόν σίγουρο πια ότι ο Ολυμπιακός θα τερματίσει πρώτος στην κανονική περίοδο.
 Πάντως σήμερα και εμείς δεν ήμασταν καλοί και ο Ολυμπιακός όμως ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια.

Το σημερινό ματς το θέλαμε πάρα πολύ. Όχι τόσο για τους βαθμούς, αφού ακόμη και σε περίπτωση νίκης, θα ήμασταν στο -2 και θα περιμέναμε στραβοπάτημα του ΟΣΦΠ (έστω ένα) που σε συνδυασμό με το δικό μας απόλυτο των νικών θα παίρναμε την πρωτιά.
 Περισσότερο, θέλαμε τη νίκη για το γόητρο και την αποκατάσταση της ψευτιάς του πρώτου γύρου. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Αλλά δεν πειράζει. Θα μας δοθεί ακόμη μία ευκαιρία. Εκεί που πραγματικά κρίνεται το πρωτάθλημα στο βόλεϊ. Στα πλέι οφ. Με μειονέκτημα έδρας θα κληθούμε να κάνουμε μπρέικ στου Ρέντη ή ακόμη καλύτερα να το σηκώσουμε μέσα εκεί.

Τα σετ: 25-21, 24-26, 23-25, 20-25.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φλώρος): Τομάσεβιτς 6 (1 άσος, 3/11 επ., 2 μπλ.), Κουτουξίδου (1 άσος, 2/3 επ.), Τζανακάκη 12 (1 άσος, 10/20 επ., 1 μπλ.), Χατζηνικολάου 12 (3 άσοι, 4/10 επ., 5 μπλ.), Ντουμιτρέσκου 10 (8/24 επ., 2 μπλ.), Μόλναρ 12 (2 άσοι, 10/27 επ.), Μυλωνά (λ- 62%) / Χατζηνίκου, Παπαγεωργίου 7 (1 άσος, 6/15 επ.).

ΟΣΦΠ (Νικολάκης): Νικούλη 6 (2 άσοι, 2/6 επ., 2 μπλ.), Μουλστεΐνοβα 2 (1 άσος, 0/4 επ., 1 μπλ.), Χαντάβα 13 (3 άσοι, 9/27 επ., 1 μπλ.), Νικολαΐδου 8 (1 άσος, 5/10 επ., 2 μπλ.), Κόλεβα 24 (3 άσοι, 19/45 επ., 2 μπλ.), Τένεβα 16 (1 άσος, 14/32 επ., 1 μπλ.), Βλάχου (λ- 67%) / Μαρκοπούλου.

* Πριν από τους τελικούς πάντως του πρωταθλήματος, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός θα διασταυρωθούν στην Ευρώπη. Σε διπλούς αγώνες που θα γίνουν το Γενάρη, με το πρώτο ματς στη Γλυφάδα θα παιχτεί η πρόκριση στους "16" του Τσάλεντζ Καπ.
 Ας πάρουμε εκείνα τα ματς και χαλάλι το σημερινό...