27/1/08

Σπουδαίο διπλό... τίτλου!

Υπερπολύτιμο "2" - μισό(ή και κάτι περισσότερο) πρωτάθλημα, πέτυχε στη Τούμπα ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν δυνατά από την αρχή του αγώνα, δεν επέτρεψαν στον -γηπεδούχο- ΠΑΟΚ να αναπτυχθεί, έχασαν ευκαιρίες και τελικά κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ με το συνήθη ύποπτο, Δημήτρη Σαλπιγγίδη, στο 34', ύστερα από μπαλιά του Ίβανσιτς. Μόλις δύο λεπτά μετά το γκολ, ο ΠΑΟΚ έχασε τη μοναδική ευκαιρία του σε όλο το 90λεπτο! Ο Χριστοδουλόπουλος σέντραρε, ο Γεωργιάδης έπιασε δυνατή κεφαλιά, ο Γκαλίνοβιτς όμως έσωσε την ομάδα του με εκπληκτική απόκρουση. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι δεν άλλαξε. ΠΑΟΚ δεν υπήρχε στο γήπεδο, ο Παναθηναϊκός έχασε ακόμη μερικές καλές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ, αλλά τέλος καλό όλα καλά. 0-1 και φουλ για τίτλο!
Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Ηλιάδης(58' Ίλιεφ), Μελίσσης, Μαλεζάς(85΄ Γκονζάλες), Σνάουτσνερ, Λάκης, Κωνσταντινίδης(58΄ Χαραλάμπους), Μπαϊάνο, Γεωργιάδης, Σάλμον, Χριστοδουλόπουλος
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
: Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι, Μάτος(68΄ Σιμάο), Γκούμας, Σαλπιγγίδης(88΄ Ποστίγκα), Καραγκούνης(68΄ Γκονζάλες), Τζιόλης, Βύντρα, Εντόιγ, Ίβανσιτς, Νίλσον

* Την Τετάρτη, η εμβόλιμη αγωνιστική με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο.

* 14-0 σερί για τον ΠΑΟ στο μπάσκετ μετά και τη νέα νίκη με 89-74 επί του ΑΓΟΡ στο Ρέθυμνο, έχοντας καλύτερο παίχτη το Σπανούλη. Στο κατάμεστο κλειστό του Ρεθύμνου 600 φίλοι του Παναθηναϊκού έδωσαν βροντερό παρών τραγουδώντας καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Σίγουρη η πρωτιά πλέον μετά την ήττα του ΟΣΦΠ από τον ΠΑΟΚ στο "παλατάκι" με 81-80
Αύριο ανακοινώνεται και ο Νίκολα Πρκάτσιν, ο παίχτης που θα αντικαταστήσει τον Τομάσεβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 33-45, 55-65, 74-89
ΑΓΟΡ (Πεδουλάκης): Νικολαϊδης 2, Κούμουλος 3(1), Γκιζόγιαννης 8(2), Τόπιτς 4, Βαγενάς, Καραποστόλου 8(2), Γιανγκ 21(3), Νάτσφεϊ 2, Πιστόγεβιτς 9(1), Ντέιβισον 2, Βουγιούκας 15.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 8(2), Περπέρογλου 7(1), Σπανούλης 20(4), Μπετσίροβιτς 10(1), Μπατίστ 20, Ζίζιτς 4, Χατζηβρέττας 2, Ντικούδης 8, Διαμαντίδης 2, Γιασικεβίτσιους 8(2).

* Πολύ εύκολα πέρασε ο Παναθηναϊκός από το κλειστό του Μίλωνα επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-0 σετ(
18-25, 17-25, 23-25), χωρίς τον Ντάντε, για την Α1 του βόλεϊ και παρέμεινε στη κορυφή.
ΑΕΚ (Νεόφυτος): Μαρουλής 2π., Κολάσνι 11, Κατσανεβάκης 7, Κοβάτσεφ 5, Μρντγκα 4, Γκαβλόνσκι 11, Κόζης (λ.- 37%), Βολουδάκης, Σφενδυλάκης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπερούτο): Μαρσέλο 3π., Αγκάμεζ 19, Ανδρεάδης 10, Κυριαζής 7, Μινούτσι 7, Κόβατς 7, Στεφάνου (λ.- 67%), Ντονάς 1

* 15χ15 για τις γυναικάρες με τα πράσινα, 3-1 σετ τον Άρη(22-25, 25-7, 25-14, 25-9)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Φραγκιαδάκη Ντουμιτρέσκου , Παπαγεωργίου , Κουτουξίδου , Σαπάρεφσκα , Λόζανσιτς / Μυλωνά (λ. % υποδοχή- άμυνες), Χατζηνίκου , Καρπουζά, Βορόνινα.
ΑΡΗΣ: Χούντα, Ολιβέιρα , Μοντάνο , Παντζαρτζίδου , Κοκκώνη , Γιώτα / Διαμαντή (λ.- % υποδοχή- άμυνες), Καλανταρίδου.

* Πολύτιμη νίκη -ανάσα- και για το πόλο του ΠΑΟ, 13-8 τον ΠΑΟΚ στο Χαλάνδρι.