11/1/08

Φέρτε μας την κούπα!

Ο Παναθηναϊκός άλωσε το Παλάου Μπλαουγκράνα, κερδίζοντας τη Μπαρτσελόνα με 56-55 σπάζοντας το εντός έδρας αήττητο των Καταλανών και καπαρώνοντας τη πρωτιά στον όμιλο. Κορυφαίος παίχτης για τους θριαμβευτές ο Τσαρτσαρής με 20 πόντους και 5(!) τρίποντα. Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, αλλά συναρπαστικό με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Πότε οι γηπεδούχοι και πότε οι φιλοξενούμενοι με μικρά σερί ή επιμέρους σκορ διαμόρφωναν μια διαφορά υπέρ τους, που όμως χανόταν πολύ εύκολα. Η μεγαλύτερη διαφορά για τη Μπαρτσελόνα το +11(29-18) ενώ για τον ΠΑΟ μόλις το +4(40-44) λίγο πριν το τέλος της γ' περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές σφύριξαν αυστηρά αντιαθλητικό το φάουλ του Μπατίστ και οι γηπεδούχοι ευστόχησαν στις δύο βολές αλλά και σε σουτ στη λήξη του χρόνου για να διαμορφωθεί το 44-44 του τρίτου δεκαλέπτου. Στα πρώτα λεπτά του δ' δεκαλέπτου η Μπάρτσα προηγήθηκε με 7(51-44) αλλά ο Παναθηναϊκός επέστρεψε(51-52). Καθοριστικό το τρίποντο του Σπανούλη στα 38'' πριν τη λήξη του αγώνα(54-55). Με μία βολή από το Διαμαντίδη και καλή άμυνα στο τέλος γράφτηκε ο επίλογος(55-56) και η τεράστια νίκη για τους Πρωταθλητές Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 31-23, 44-44, 55-56

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Μπαζίλε 7 (1), Σάντσες 2, Τρίας 2, Μαρκονάτο 4, Λάκοβιτς 9 (2), Βάσκεθ 4, Ιλιάσοβα, Ακερ 4, Κασούν 6, Γκριμάου 17 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 8 (1), Μπετσίροβιτς, Μπατίστ 4, Ζίζιτς, Χατζηβρέττας 7 (2), Ντικούδης 3 (1), Τσαρτσαρής 20 (5), Διαμαντίδης 8 (1), Ουίνστον 2, Γιασικεβίτσιους 4.

* Τρία ματς μένουν(Ροάν, Φενέρ μέσα και Ρεάλ έξω) με την πρώτη θέση στον όμιλο να έχει ήδη εξασφαλιστεί!

* Πρωταθλητής χειμώνα ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ γυναικών, μετά το 3-2(23-25, 25-20, 22-25, 25-14, 16-14) στο εξ αναβολής derby με τον Ηρακλή Κηφισιάς Μοναδικό σετ που χάνεται στο πρώτο γύρο.