25/1/08

1ος και καλύτερος

Ένα ακόμη σόου προσέφερε ο Παναθηναϊκός στους 10000 φιλάθλους που κατέκλυσαν το ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσουν τον τελευταίο εντός έδρας αγώνα για την φάση των ομίλων της Ευρωλίγκα. Φθάνοντας σε ικανοποιητικά επίπεδα απόδοσης, ο ΠΑΟ επικράτησε εύκολα της Φενέρ/Ούλκερ με 88-68. Η υπερομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε τις 13 νίκες σε 14 ματς, καπάρωσε πολύ εύκολα τη πρώτη θέση του ομίλου και την ερχόμενη Τετάρτη θα πάει στη Μαδρίτη για να τεστάρει τις δυνάμεις του κόντρα στη Ρεάλ.
Η Φενέρ ξεκίνησε καλύτερα και κρατούσε το προβάδισμα ώσπου ο Ομπράντοβιτς επιστράτευσε τον Μπατίστ. Ο Αμερικανός ήταν καλός στην επάνοδό του και βοήθησε την ομάδα να προηγηθεί στο σκορ, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +1(16-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 13(42-29). Στην επανάληψη, δεν άλλαξαν τα πράγματα, ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε και με καλύτερο παίχτη τον Γιασισκεβίτσιους -πιθανόν στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι- έφτασε στο τελικό 88-68.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 42-29, 70-47, 88-68

Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 8 (2), Περπέρογλου 9 (1), Σπανούλης 12 (1), Μπετσίροβιτς 6, Μπατίστ 7, Ζίζιτς 4, Χατζηβρέττας 6, Ντικούδης 6, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 3, Ουίνστον, Γιασικεβίτσιους 23 (3).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ (Μπόγκνταν Τάνιεβιτς): Ουάιτ 12, Σόλομον 5 (1), Ονάν 4 (1), Μπασάκ, Καάν, Βίντμαρ 12, Ντεμιρέλ, Μουτάφ, Σαβάς 6 (2), Κίνσεϊ 20, Ασίκ 7, Πρέλτζιτς 2.

* Εκπληκτική νίκη για τον Παναθηναϊκό στο champions league στο βόλεϊ με 3-2 σετ(25-21, 25-20, 17-25, 20-25, 15-11) επί της Σκρα στη Πολωνία και μάλιστα χωρίς τον Ντάντε. 5χ5 και πρωτιά για τους πράσινους που θα έχουν καλή κλήρωση στη φάση των "12". Με τη Βοϊβοντίνα στις 30 στη Γλυφάδα για το αήττητο.
ΠΑΟ (Μπερούτο): Μαρσέλο 1π., Αγκάμεζ 26, Κυριαζής 7, Μινούτσι 19, Πανταλέων 6, Κόβατς 11, Στεφάνου (λ. 52% υπ.), Ανδρεάδης 5, Λάππας, Ντονάς 2.
ΣΚΡΑ (Καστελιάνι): Ντομπροβόλσκι 2π., Βλάζλι 25, Γκρούζκα 2, Χάκινεν 10, Πλίνσκι 8, Αντιγκά 15, Λούισς (λ. 39%), Νερόι 1, Μπακιέβιτς 5.

* Ήττα για τις γυναίκες στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών 1-3 από τη Δρέσδη. Πλέον οι πράσινες πάνε για τη νίκη στη Γερμανία και τη διεκδίκηση της πρόκρισης στο golden set.