6/12/07

ΒΑΣΙΛΙΑΣ

Ο Μέγας Παναθηναϊκός πάτησε και τη Ρεάλ Μαδρίτης στο κατάμεστο κλειστό του ΟΑΚΑ με 92-85 και έφτασε αισίως στις 14 νίκες σε 14 παιχνίδια σε Ευρώπη και Ελλάδα. Στο derby του ομίλου, οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως οι Ισπανοί έμεναν κοντά στο σκορ, σημειώνοντας υψηλά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων. 46-47 έκλεισε το ημίχρονο και με ένα σερί 5-0, οι Ισπανοί έφτασαν στο +5 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου(46-52), για να κλείσει το 30άλεπτο στο 65-68. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισπανοί ξέφυγαν με 6(77-71 στο 36'), όμως ο εφτάψυχος Παναθηναϊκός πέρασε και πάλι μπροστά, με επιμέρους σκορ 12-3, 83-80, στο 38'. Από κει και πέρα ένα τρίποντο του Σπανούλη και ευστοχία στις βολές, γράφτηκε το τελικό 92-85. Καλύτερος παίχτης για τους νικητές ο Μπατίστ με 24 πόντους, με συμπαραστάτη το Γιασισκεβίτσιους με 21.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 46-47, 65-68, 92-85

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 8 (2), Μπετσίροβιτς 10 (1), Ουίνστον 5 (1), Ντικούδης 7, Μπατίστ 24, Γιασικεβίτσιους 21 (2), Τσαρτσαρής, Ζίζιτς 5, Χατζηβρέττας, Αλβέρτης 9 (1), Περπέρογλου, Διαμαντίδης 3 (1)
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ(Χουάν Πλάθα): 19 (4), Χάμιλτον, Πελεκάνος 12, Σμιθ 7 (1), Σέκουλιτς 4, Ρέγες 6 (1), Μπογκντάνοβιτς, Παπαδόπουλος 4, Μουμπρού, Ερβέλ 7 (1), Τουντσερί 14 (3), ΜπούλοκΛόπεθ 6 (1), Λουίλ 6

* 15000 οπαδοί του ΠΑΟ βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.
* Δεν τα κατάφερε ο Άρης, ηττήθηκε από τη Μακάμπι 85-70.

*Σπουδαία νίκη του Πανιωνίου για το κύπελλο Uefa 1-0(Μαϊστόροβιτς στο 92'!) μέσα στη Βιέννη επί της Αούστρια. 1-1 ο Άρης με Μπράγκα στη Θεσσαλονίκη.