16/11/07

Ασταμάτητος!

Το 4χ4 έκανε η υπερομάδα του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα, λυγίζοντας και την Μπαρτσελόνα -εκ των φαβορί για τη κούπα- στο ΟΑΚΑ με 76-66. Με αρκετές εναλλαγές στο σκορ από την αρχή του αγώνα και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από 7 πόντους διαφορά και παράλληλα να κάνει πολλά λάθη, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Ισπανούς στο +1(36-37). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Ομράντοβιτς ήταν πιο εύστοχοι στα σουτ τριών πόντων, τα λάθη περιορίστηκαν και οι Διαμαντίδης και Γιασισκεβίτσιους πήραν την ομάδα στις πλάτες τους. Η διαφορά έφτασε στο +9(49-40), για να πιάσει διψήφιο αριθμό λίγα λεπτά αργότερα(54-44) με τρίτο σερί τρίποντο του "Σάρας", που έδειξε να θυμάται το καλό του εαυτό. Στο +9 τελικά έκλεισε η τρίτη περίοδος(56-47). Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και ροκάνισε τη διαφορά στους 4(60-56). Όμως οι <<πράσινοι>>, πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί, αλλά βοηθούμενοι από ένα ξέσπασμα του Τσαρτσαρή(έκανε δύο εκπληκτικές ενέργειες και πέτυχε και ένα τρίποντο), έφτασαν στο τελικό 76-66, πανηγυρίζοντας ακόμη μία σημαντική νίκη, γνωρίζοντας παράλληλα την αποθέωση από 12.000 και πλέον οπαδούς!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-37, 56-47, 76-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 3 (1), Σπανούλης 8, Μπετσίροβιτς, Μπατίστ 9 (9ρ.), Ζίζιτς 4, Ντικούδης 6 (1), Τσαρτσαρής 11 (2), Διαμαντίδης 15 (3), Ουίνστον 5, Τομάσεβιτς 2, Γιασικεβίτσιους 13 (3).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Μπαζίλε 3 (1), Σάντσες, Τρίας 4, Λάκοβιτς 13 (2), Βάθκεθ 6, Ιλιάσοβα 3 (7ρ.), Μοραντέ 14 (1), Aκερ 5 (6ρ.), Κασούν 16 (6ρ.), Γκριμάου 2

*Πολύ σημαντικό το γεγονός ότι το κλειστό του ΟΑΚΑ ήταν γεμάτο σε ακόμη ένα παιχνίδι από την αρχή της χρονιάς συγκρίσει με πέρυσι που γέμιζε μόνο στα κρίσιμα ματς.

*Αήττητος συνεχίζει ο ΠΑΟ σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα και πάει για ακόμη μία νίκη τη Κυριακή στο κλειστό του Αγίου Θωμά κόντρα στο Μαρούσι.

*Τα κορίτσια του βόλεϊ στο θριάμβευσαν ακόμη μία φορά, 0-3 σετ(14-25, 19-25, 16-25) του Άρη στο Χαριλάου τη Τετάρτη, παραμένοντας πρώτες και αήττητες. Στόχος η διεύρυνση του σερί με Πανελλήνιο στη Λεωφόρο.

*Δεν τα κατάφεραν οι άντρες στο πόλο την ίδια μέρα, γνωρίζοντας την ήττα από τη Πάτρα μέσα στο ΟΑΚΑ με 11-10.